Amerykański Plan Ratunkowy. Biden: każdy mieszkaniec USA otrzyma 1400 dolarów

Świat
Amerykański Plan Ratunkowy. Biden: każdy mieszkaniec USA otrzyma 1400 dolarów
PAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT / HANDOUT
20 stycznia Joe Biden stanie się 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił w czwartek wieczorem czasu miejscowego szczegóły pakietu pomocowego wartości 1,9 biliona dolarów dla dotkniętej pandemią koronawirusa amerykańskiej gospodarki. Pakiet zakłada też wypłatę po 1400 dolarów dla Amerykanów.

"Projekt zwany American Rescue Plan (Amerykański Plan Ratunkowy), obejmuje środki stymulacyjne w nadziei, że dodatkowe wsparcie finansowe wspomoże rodziny i firmy w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy szczepionka Covid-19 będzie powszechnie dostępna" – podkreśla stacja CNBC.

 

Wypłaty w wysokości po 1400 dolarów dla większości Amerykanów, mają stanowić dodatek do zatwierdzonych już w grudniu 600 dolarów. Federalny tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 400 dolarów i będzie przedłużony do końca września. Do 15 dolarów na godzinę zwiększy się federalna stawka płacy minimalnej.

 

ZOBACZ: Apelują, by wymazać Trumpa z drugiej części "Kevina". Poparł ich gwiazdor serii

 

- Kryzys spowodowany ludzkim cierpieniem jest tuż, tuż i nie ma czasu do stracenia (...) Musimy działać i musimy działać już teraz - mówił Biden ze swojej tymczasowej siedziby w Delaware.

 

20 mld dolarów na program szczepień w USA

 

Zgodnie z projektem nastąpi przedłużenie do końca września moratorium na eksmisje i zajęcie obciążonych długiem nieruchomości. 350 mld USD otrzymają władze stanowe i samorządy. 170 mld zostanie przeznaczonych dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych.

 

50 mld dolarów projekt przewiduje na testy na Covid-19, a 20 mld - na narodowy program szczepień we współpracy ze stanami, społecznościami lokalnymi i władzami plemiennymi. Roczne kredyty podatkowe na każde dziecko wzrosną do 3 tys. dolarów a do 3,6 tys. na dziecko w wieku poniżej 6 lat.

 

- Wiem, że to, co właśnie przedstawiłem, nie jest tanie, ale niezastosowanie się do tego będzie nas drogo kosztować (...) Wśród czołowych ekonomistów panuje konsensus, że po prostu nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie zrobić tego, co proponuję – przekonywał Biden.

 

"Demokraci wyrażają wdzięczność"

 

Według wysokich urzędników, na których powołuje się CNBC, plan Bidena jest pierwszą z dwóch głównych inicjatyw dotyczących wydatków federalnych. Druga spodziewana jest w lutym. Skoncentruje się na długoterminowych celach dotyczących tworzenia miejsc pracy, reformie infrastruktury, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz promowaniu równości rasowej.

 

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i przyszły przywódca większości tej partii w Senacie Chuck Schumer wydali wspólne oświadczenie popierające plan Bidena.

 

ZOBACZ: "Świat śmieje się z Ameryki, a Mao, Lenin i Stalin się uśmiechają". Fani Trumpa opuszczają Twittera

 

- Za sprawą pakietu ratunkowego, przedstawionego dzisiaj przez prezydenta elekta, zmierza on szybko do zapewnienia pomocy i zaspokojenia potrzeb narodu amerykańskiego. Demokraci z Izby Reprezentantów i Senatu wyrażają wdzięczność i oczekują współpracy z prezydentem nad planem ratunkowym - stwierdzili.

 

Republikański senator chce poprzeć plan Bidena

 

Według przewidywań mediów wielkość projektu wsparcia może wywołać sprzeciw niektórych Republikanów w Kongresie, m.in. senatora Randa Paula. Senator Marco Rubio zaoferował jednak wsparcie dla planu prezydenta elekta.

 

"W całym naszym kraju ludzie oczekują reakcji (na kryzys) i domagają się odpowiedzialności, ale desperacko żyją w nadziei, że przywódcy polityczni w Waszyngtonie zaczną podejmować kroki w celu uzdrowienia naszego głęboko podzielonego narodu" - pisał Rubio w liście do Bidena.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie