Intensywne opady śniegu, nocą nawet do minus 25 stopni [PRZEŚLIJ ZDJĘCIE]

Polska
RCB: nocą nawet do -25 stopni Celsjusza

"W nocy z soboty na niedzielę temperatura może spaść nawet do -25 st. C; IMGW ostrzega przed silnym mrozem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawieją i zamiecią" - informuje na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zdjęcia polskiej zimy można wysyłać do nas za pośrednictwem Facebooka i platformy "Twój News".

Czytelnicy polsatnews.pl i widzowie Polsat News dzielą się zdjęciami intensywnej polskiej zimy.

 

Czekamy na kolejne - można przesyłać je przez platformę Twój News lub nasz profil na Facebooku.

IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamieciami śnieżnymi w sobotę obejmują Pomorze, województwo kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, a także Mazowsze, Podlasie i część województwa lubelskiego. Zgodnie z prognozą wiatr w porywach może osiągnąć miejscami 65 km/h.

 

ZOBACZ: Polka przed szansą na zdobycie K2. "Karty będzie rozdawać pogoda"

 

"IMGW meteo ostrzega przed silnym mrozem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawieją i zamiecią. Uważajcie na siebie i zwracajcie uwagę na innych" - czytamy we wpisie twitterowym RCB.

 

 

Komenda Stołeczna Policji ostrzega z kolei przed wchodzeniem na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Najczęściej wypadki przydarzają się najmłodszym. "Nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań, ale i dorośli, którzy opiekują się swoimi pociechami, czasem nie są zbyt przezorni i w porę nie przewidują zagrożeń, które mogą wyniknąć podczas zimowego spaceru" - powiedział podkom. Rafał Retmaniak.

 

Wanda
Zdjęcie od widza: Tomasz
Zdjęcie od widza: Diana
Zdjęcie od widza: Mirosław

Zamieć w Tatrach

W Tatrach panuje zamieć. Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

 

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, szlaki turystyczne są przysypane śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny. Ponadto niski pułap chmur oraz padający śnieg ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego. Są to: raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka. Pod śniegiem, na niżej położonych szlakach występują oblodzenia i miejscami jest ślisko.

 

W słowackiej części Tatr również obowiązuje lawinowa trójka.

Trudne warunki w Podlaskiem

Z powodu intensywnych opadów śniegu, w sobotę po południu w Podlaskiem panują bardzo trudne warunki jazdy. Miejscami pokrywa śnieżna ma się jeszcze zwiększyć o kolejne kilkanaście centymetrów. Policja apeluje do kierowców o szczególną ostrożność.

 

Na drogach, z powodu padającego śniegu, który dodatkowo rozwiewa wiatr, jest bardzo ograniczona widoczność.

 

Poza przedpołudniowym wypadkiem w Żodziach na drodze krajowej nr 65 w powiecie monieckim i kolizją na drodze 63 na trasie Kolno-Borkowo, policja nie informuje na razie o żadnych innych poważniejszych zdarzeniach na drogach.

 

Kierowcy informują jednak o kłopotach np. na podjazdach pod górkę czy autach stojących w korkach. W mediach społecznościowych są publikowane zdjęcia stojących ciężarówek, które mają problemy z jazdą.

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

W ciągu ostatniej doby w Karkonoszach spadło około 20 cm śniegu. "Pokrywa śnieżna wynosi około 70 cm, a w zaspach powyżej 130; śnieg jest świeży, przewiany i zmrożony" - informuje Grupa Karkonoska GOPR.

 

W ciągu dnia w górach będzie duże zachmurzenie, a opady śniegu i zawieje śnieżne będą ograniczać widoczności.

 

ZOBACZ: Mróz i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega

 

W szczytowych partiach gór w sobotę utrzymuje się silny wiaty, który powoduje, że temperatura wynosząca –13 stopni Celsjusza odczuwana jest jako jeszcze niższa.

 

W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. "Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania się depozytów nawianego śniegu, które powstały (i nadal powstają) pod wpływem ciągle wiejącego wiatru" - przestrzega GOPR.

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie