Mróz i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega

Polska
Mróz i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega
PAP/Darek Delmanowicz
IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Do sześciu wzrosła liczba województw, w których w sobotę można spodziewać się zamieci śnieżnych. IMGW ostrzega również przed intensywnymi opadami śniegu m.in. w powiatach górskich oraz silnym mrozem spodziewanym w części Podlasia oraz Podkarpacia.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamieciami śnieżnymi obejmują Pomorze, województwo kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, a także Mazowsze, Podlasie i część województwa lubelskiego. Zgodnie z prognozą wiatr w porywach może osiągnąć miejscami 65 km/h.

 

 

Część Podkarpacia oraz Podlasia objęta jest ostrzeżeniami przed silnym mrozem. Temperatura w nocy może spaść tam do -17 stopni Celsjusza.

 

Na Podlasiu spodziewać się należy intensywnych opadów śniegu. Śnieg w dużej ilości spaść ma również na Warmii i Mazurach oraz w powiatach górskich obejmujących południe Śląska i Małopolski. Jak poinformowało IMGW, w ciągu doby, od godz. 6 w sobotę do godz. 6 w niedzielę, w niektórych miejscach pokrywa śnieżna może zwiększyć się o 20 cm.

 

Najzimniejszy weekend od dwóch lat

 

Bieżący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść miejscami nawet do -22 st., będzie najzimniejszym od dwóch lat - podkreśla IMGW. Oznacza to również przyrost pokrywy lodowej m.in. na rzekach i jeziorach. IMGW i straż pożarna ostrzegają: wejście na lód jest śmiertelnie niebezpieczne.

 

Wideo: prognoza pogody na najbliższe dni

  

- Na naszych stacjach wodowskazowych mierzymy już pokrywę lodową zarówno na rzekach, jak i jeziorach, ale nawet na jeziorach ta pokrywa ma zaledwie kilka centymetrów - powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

 

ZOBACZ: Na Morskim Oku pod turystami załamał się lód. Tatrzański Park Narodowy apeluje

 

Synoptyk stwierdził, że aby bezpiecznie wejść na lód, jego grubość powinna wynosić minimum 15 cm. - To absolutne minimum. Poniżej tej wartości nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, a na rzeki nie próbujmy wchodzić w ogóle - zaapelował.

 

"To jest śmiertelnie niebezpieczne"

 

Dodał, że lód na rzekach ma zupełnie inną strukturę, często jest pokruszony, może mieć także różną grubość. - To jest śmiertelnie niebezpieczne, bo jeżeli ktoś wpada pod lód, to woda zabiera go dalej - pod taflę - skąd nie ma możliwości ucieczki - zaznaczył Walijewski.

 

Podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte akweny w początkowej fazie zamarzania, gdy tworzy się śryż, który - po zlepieniu w większą całość - wygląda jak pokrywa brzegowa. - Ma on strukturę gąbczastą i jest lekki. Bardzo łatwo można wpaść - zaznaczył synoptyk.

 

Walijewski zaapelował również, by nawet nie próbować wjeżdżać na taflę lodu samochodami i innymi pojazdami. - Ludzie mają różne pomysły. Naprawdę nie róbmy takich rzeczy - powiedział.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie