EMA: po cyberataku wyciekły poufne dokumenty ws. szczepionek przeciw COVID-19

Świat
EMA: po cyberataku wyciekły poufne dokumenty ws. szczepionek przeciw COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/Marton Monus
Jak podała EMA, "część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek"

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19; trwa dochodzenie w sprawie cyberataku - poinformowała w piątek Europejka Agencja Leków.

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19; trwa dochodzenie w sprawie cyberataku - poinformowała w piątek Europejka Agencja Leków.

Wyciek obejmuje m.in. wewnętrzną i poufną korespondencję elektroniczną z listopada 2020 roku dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw Covid-19.

 

ZOBACZ: Pfizer zmniejszy dostawy szczepionki. Dworczyk wyjaśnia

 

Jak podała EMA, "część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek".

 

Na przełomie grudnia i stycznia wydano dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw Covid-19 w UE po przeprowadzeniu ich oceny naukowej. EMA podała, że w związku z wysokim wskaźnikiem zakażeń w UE istnieje pilna potrzeba jak najszybszego udostępnienia szczepionek obywatelom krajów unijnych.

 

"Pomimo tej pilności w całej UE zawsze istniał konsensus, aby nie narażać standardów wysokiej jakości i opierać wszelkie zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie, jakości i skuteczności szczepionki i na niczym innym. (...) Zezwolenia są przyznawane, gdy dowody w przekonujący sposób wskazują, że korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką. Pełne szczegóły oceny naukowej są publicznie dostępne w European Public Assessment Reports na stronie internetowej EMA" - podała Europejska Agencja Leków.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie