Brazylijski szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Minister transportu zamyka granice

Świat
Brazylijski szczep koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Minister transportu zamyka granice
Pixaby/juliaorige
Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamyka od piątku granice

Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamyka od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz Portugalii i Wysp Zielonego Przylądka - ogłosił w czwartek po południu brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Zakaz wejdzie w życie o 4:00 w piątek, a dotyczyć będzie przyjazdów z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Paragwaju, Peru, Surinamu, Urugwaju, Wenezueli, a także Portugalii, Panamy i Wysp Zielonego Przylądka.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania opóźnia drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Naukowcy są podzieleni

 

Wyłączeni z niego będą obywatele brytyjscy i irlandzcy, a także cudzoziemcy z prawem pobytu w Wielkiej Brytanii, ale wszyscy oni muszą się izolować przez 10 dni po przyjeździe. Nie będzie on obejmował także przewoźników w transporcie towarowym z Portugalii, którzy przywożą niezbędne produkty.

 

Niepokojące informacje

 

Shapps wyjaśnił, że objęcie zakazem także przyjazdów z Portugalii jest spowodowane silnymi powiązaniami tego kraju z Brazylią.

W środę brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że jest bardzo zaniepokojony nową odmianą koronawirusa, którą wykryto w Brazylii, w szczególności tym, że nie wiadomo, czy działają na niego obecne szczepionki przeciw Covid-19.

 

Podobnymi zakazami wjazdu do Wielkiej Brytanii zostali objęci w ostatnich tygodniach podróżni z Danii i z RPA, gdzie również wykryto nowe odmiany wirusa, przy czym ten pierwszy już został zniesiony, zaś drugi - rozszerzono na kilka innych państw z południa Afryki. Z kolei z powodu brytyjskiej odmiany część państw zakazała wjazdu na swoje terytoria przyjeżdżającym z Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Na granicy konfiskują... kanapki. "Witamy w brexicie"

 

Niezależnie od tych zakazów, od poniedziałku rano wszyscy przyjeżdżający do Anglii będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie