Znęcali się nad manatem. Wydrapali mu na ciele napis "Trump"

Świat
Znęcali się nad manatem. Wydrapali mu na ciele napis "Trump"
USFWS
Manat został zaatakowany przez nieznanych sprawców

Nieznani sprawcy podpłynęli do manata karaibskiego w pobliżu rzeki Homosassa na Florydzie i przy pomocy ostrego narzędzia wyryli mu na grzbiecie nazwisko urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawę wyjaśnia rządowa komisja - za atak na chroniony gatunek grozi 50 tys. dolarów grzywny i rok więzienia.

Ranne zwierzę zostało zauważone w rzece Homosassa w niedzielę. Sprawę nagłośniła lokalna gazeta "Citrus County Chronicle", która zamieściła nagranie z ranionym manatem.

 

ZOBACZ: Załamał się pod nim lód. Strażacy uratowali topiącego się psa

 

"Zwierzę nikomu nie przeszkadzało. Jakieś potwory podpłynęły do niego i zrobiły to, co zrobiły" - napisał dziennikarz "Chronicle" na Twitterze.

 

 

Sprawą zajmuje się agencja Fish and Wildlife Service odpowiedzialna za ochronę fauny i flory w USA (USFWS). Służby zapewniły, że zwierzę nie odniosło poważniejszych obrażeń.

"Daleko idąca przemoc"

Organizacja Centrum Różnorodności Biologicznej (Center for Biological Diversity) wyznaczyło nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów za wskazanie sprawcy lub sprawców zdarzenia. Manaty są w USA gatunkiem chronionym. Ich nękanie jest zagrożone grzywną w wysokości 50 tys. dolarów i rokiem więzienia.

 

ZOBACZ: Podchodzą do fok i robią zdjęcia. Fokarium walczy z krnąbrnymi turystami

 

"To oczywiste, że każdy, kto skrzywdził tego bezbronnego, delikatnego olbrzyma, jest w stanie stosować daleko idącą przemoc. Musi zostać natychmiast zatrzymany" - przekazała w oświadczeniu Jaclyn Lopez, dyrektor Centrum Różnorodności Biologicznej.

 

BBC zwraca uwagę, że na Florydzie żyje obecnie ok. 6300 "krów morskich". W ostatnich latach ich liczebność spadła przez m.in. utratę siedlisk i zakwity glonów. Zwierzęta giną również w zderzeniach z łodziami kierowanymi przez ludzi.

bas/grz/ BBC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie