Ukraina. Wysokie podwyżki cen prądu i gazu. Protestujący wychodzą na ulice

Świat
Ukraina. Wysokie podwyżki cen prądu i gazu. Protestujący wychodzą na ulice
Pixaby/9743366
Ukraina. Wysokie podwyżki cen prądu i gazu

W wielu miastach Ukrainy w poniedziałek odbyły się akcje protestu przeciwko obowiązującym od początku roku podwyżkom cen gazu i energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych. To już drugi dzień protestów w tej sprawie.

Od 1 stycznia na Ukrainie wzrosły ceny gazu i jego dostarczenia oraz prądu. Władze zlikwidowały także obowiązującą dotychczas zniżkę na pierwsze 100 kWh. Jak pisze portal Dzerkało Tyżnia, obowiązująca od początku roku cena gazu w przypadku koncernu Naftohaz jest o 14 proc. wyższa niż rok temu.

 

ZOBACZ: Mutacje koronawirusa. "Mamy w Polsce wariant czeski"

 

W poniedziałek akcje, na których zgromadziło się od kilkudziesięciu do kilkuset osób, odbyły się np. we Lwowie, w Połtawie, Iwano-Frankiwsku, Odessie, Kramatorsku, Czerniowcach, Winnicy oraz innych miastach i miejscowościach. Ludzie blokowali drogi i zbierali się przed siedzibami władz.

 

ZOBACZ: Unia Europejska: Możliwe zmiany w umowie handlowej z Wielką Brytanią. Europosłowie mają wątpliwości

 

Na tle protestów prezydent Wołodymyr Zełenski zwołał naradę, na której polecił rządowi rozwiązanie problemu wysokich taryf, a premier Denys Szmyhal zaprezentował dwa scenariusze, umożliwiające ich obniżenie.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie