Atak zimy w Hiszpanii. Ruszają nietypowe warsztaty dla kobiet. Nauczą się zakładać łańcuchy

Świat
Atak zimy w Hiszpanii. Ruszają nietypowe warsztaty dla kobiet. Nauczą się zakładać łańcuchy
Pixaby/SabbraCadabra
Atak zimy w Hiszpanii

Z powodu największej od 50 lat burzy śnieżnej, która nawiedziła Hiszpanię i przewidywanego oblodzenia dróg, Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT) zorganizuje warsztaty zakładania łańcuchów na koła samochodowe. Choć pierwsze zajęcia rozpoczną się za kilka dni, to już wywołały kontrowersje i oskarżenia o „seksizm”, bo skierowane są tylko do kobiet.

Kurs będzie prowadzony przez funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej i pracowników dyrekcji ruchu drogowego prowincji Zamora.

Podczas zajęć kobiety będą uczone prawidłowego wybierania opon i łańcuchów śnieżnych oraz odpowiedniego ich zakładania. Zostaną także poinstruowane, jak bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonej i oblodzonej powierzchni.

 

ZOBACZ: Jeżdżą na nartach, rzucają śnieżkami i lepią bałwany. Niezwykłe obrazki ze stolicy Hiszpanii

 

Nie dyskryminują kobiet

„Nie chodzi o to, że kobiety nie potrafią zamontować łańcuchów, bo wielu mężczyzn także tego nie umie. Chcielibyśmy zwiększyć udział pań w tego typu zajęciach – wyjaśnił przedstawiciel DGT. "W latach 2018 – 2020 w prowincji Zamora zostało zorganizowanych osiem szkoleń zakładania łańcuchów śniegowych. Okazało się, że 90 proc. uczestników stanowili mężczyźni. Oprócz tego prawie nie było kobiet na zajęciach praktycznych” - dodał.

 

 

Według „Zamora24horas.com”, kobiety zwykle wyruszają samochodami na trasy krótsze niż mężczyźni, a 70 proc. swoich podróży odbywają drogami drugorzędnymi, na krótkich odcinkach. Na tych trasach dochodzi jednak do większej liczby wypadków niż na drogach szybkiego ruchu lub autostrad.

 

ZOBACZ: Irlandia. Ogromny wzrost liczby zakażonych. Nowy szczep koronawirusa opanował kraj

 

To nie koniec zimy

Jak informuje państwowa agencja meteorologiczna, po przejściu burzy śnieżnej Hiszpanię nawiedzi fala zimna o wyjątkowo niskich temperaturach, do minus 15 stopni, która potrwa do czwartku. W ponad 30 prowincjach kraju obowiązują alerty pogodowe. Ze względu na zalegający na drogach śnieg i oblodzenia kierowcom zaleca się zakładanie łańcuchów na koła.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie