Narodowa kwarantanna. Wchodzą w życie nowe obostrzenia

Polska
Narodowa kwarantanna. Wchodzą w życie nowe obostrzenia
Polsat News
Od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywała narodowa kwarantanna

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

W rozporządzeniu zapisano, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

W niedzielę na konferencji prasowej premier poinformował, że formalnie nie zostaje wprowadzona godzina policyjna, ale rząd apeluje o pozostanie w domach.

 

ZOBACZ: "Nie wprowadzamy godziny policyjnej". Morawiecki o sylwestrze

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 31 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Zgodnie z rozporządzeniem z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Będą mogły działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

 

Z kolei od 29 grudnia do 17 stycznia zamknięte będą kasyna i miejsca z automatami do gier hazardowych na monety.

 

Przedłużone obostrzenia

 

W terminie tym ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego - będą jednak w takich miejscach mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 27 grudnia

 

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Według rozporządzenia nie będzie można też w tym terminie prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

 

WIDEO: Nowe obostrzenia, apele władz, protesty przedsiębiorców 

  

Przedłużone zostają także wprowadzone wcześniej obostrzenia m.in. działalność restauracji wyłącznie na wynos, a także ograniczenia liczby ludzi w sklepach i transporcie zbiorowym. Wciąż obowiązują także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.

 

Nadal obowiązuje zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

 

Zakazana jest także organizacja wesel, komunii i konsolacji. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie