Kara 2,5 tys. zł za brak testu. Nowe restrykcje dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Świat
Kara 2,5 tys. zł za brak testu. Nowe restrykcje dla podróżujących do Wielkiej Brytanii
Pixaby/luksmilan
Nowe restrykcje dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Wszyscy pasażerowie podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Nowe przepisy są związane z obawami przed dostaniem się kolejnych mutacji wirusa na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Zasady wejdą w życie w przyszłym tygodniu, choć nie podano jeszcze dokładnej daty.

Nowe przepisy obejmą podróżujących samolotami, pociągami i statkami. Test powinien zostać wykonany najpóźniej 72 h przed rozpoczęciem podróży.

 

Brak testu z negatywnym wynikiem będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów (ok. 2,5 tys. zł). Jak podkreślono, test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu.

 

Nadal trzeba będzie także podawać dane na temat planowanego miejsca pobytu w pierwszych 14 dniach po przyjeździe. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

 

ZOBACZ: Interia: prezydent Duda zawetuje ustawę o działach administracji rządowej

 

Przewoźnik będzie kontrolował wyniki testów tuż przed rozpoczęciem podróży. Odmowa jego okazania będzie skutkować zakazem wejścia na pokład.

 

Minister przedstawił szczegóły 

 

- Mamy już wprowadzone znaczące środki zapobiegające importowaniu przypadków Covid-19, ale wraz z rozwojem nowych szczepów tego wirusa za granicą musimy podjąć dalsze środki ostrożności. Wraz z istniejącym obowiązkowym okresem izolowania się pasażerów wracających z krajów wysokiego ryzyka testy przed odlotem zapewnią dalszą linię obrony - oświadczył minister transportu Grant Shapps.

 

Nowe restrykcje nie dotyczą dzieci poniżej 11 roku życia, przewoźników oraz podróżnych z krajów, w których nie ma infrastruktury do przeprowadzania testów. Ponadto podróżni z krajów spoza rządowej listy bezpieczeństwa, czyli np. z Polski, Niemiec i Francji muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie. 

 

ZOBACZ: Możliwe przedłużenie obostrzeń. "Taki wariant jest brany pod uwagę"

 

Według informacji bbc.com obostrzenia mogą zacząć obowiązywać w najbliższy wtorek lub środę i odnosić się będą do Anglii, Szkocji i Walii, ale trwają rozmowy z rządem Irlandii Północnej na temat objęcia nimi także tej części kraju.

dsk/msl/ bbc.com, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie