Trzaskowski: Warszawa dostaje zbyt mało szczepionek. Tysiące lekarzy czekają

Polska
Trzaskowski: Warszawa dostaje zbyt mało szczepionek. Tysiące lekarzy czekają
Polsat News
Warszawa dostaje zbyt mało szczepionek

Szczepienia personelu medycznego rozpoczęły się w Polsce pod koniec 2020 roku. Choć rząd zapowiada już akcję szczepień dla kolejnych grup, to w Warszawie w kolejce nadal czeka kilkanaście tysięcy lekarzy. "Zaszczepiliśmy ponad 2 tys. osób z etapu 0. Dotąd dostaliśmy jednak niespełna 2,9 tys. szczepionek, znacznie poniżej zapotrzebowań" - alarmuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Ratusz szacuje, że w całej Warszawie, w 23 szpitalach węzłowych do zaszczepienia jest około 100 tys. personelu. Tylko w placówkach zarządzanych przez miasto w kolejce czeka blisko 16 tys. osób. Tymczasem do tej pory w szpitalach miejskich udało się zaczepić ponad 2 tys. medyków. 

 

ZOBACZ: Niemcy tworzą kolejną szczepionkę. Ogromne zamówienie z Unii Europejskiej

 

"Zaszczepiliśmy ponad 2 tys. osób z etapu 0. Dotąd dostaliśmy jednak niespełna 2,9 tys. szczepionek, znacznie poniżej zapotrzebowań. Wciąż czekamy też na wytyczne ws. kolejnych grup" - poinformował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Brak wytycznych i małe dostawy

 

Przedstawiciele ratusza podkreślają, że mimo zapowiedzi rządu na temat szczepień kolejnych grup, w tym nauczycieli i seniorów wciąż brakuje szczegółowych wytycznych ze strony rządu. Nawet po dopuszczeniu do szczepień kolejnych grup, preparaty nadal będą podawane medykom.

 

Na tempo dostawy szczepionek dla "grupy 0" uwagę zwraca również Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy nadzorująca stołeczne szpitale. "Oby to tempo dostaw nie stało się praktyką w kolejnych etapach szczepień." - napisała. 

ZOBACZ: Von der Leyen: Komisja Europejska kupi 300 mln dodatkowych szczepionek Pfizera

 

Według najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w całej Polsce zaszczepionych zostało 188956 osób. 

dsk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie