Możliwe przedłużenie obostrzeń. "Taki wariant jest brany pod uwagę"

Polska
Możliwe przedłużenie obostrzeń. "Taki wariant jest brany pod uwagę"
PAP/Leszek Szymański
Koronawirus w Polsce: obostrzenia zostaną przedłużone

Obowiązujące w całym kraju restrykcje związane z pandemią koronawirusa zostaną przedłużone - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polsat News nie wykluczył, że aktualnie obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone po 17 stycznia.

Według aktualnego rozporządzenia do 17 stycznia obowiązują m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Zgodnie z rozporządzeniem z zakwaterowania w hotelach mogą korzystać m.in. medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Mogą działać hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

 

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk przyznała w TOK FM, że obostrzenia dla gospodarki mogą zostać przedłużone o ok. 10-14 dni od zakończenia ferii.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Do 17 stycznia zamknięte są kasyna i miejsca z automatami do gier hazardowych na monety. Została również ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. W galeriach mogą jednak działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

 

Nie działają dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

 

WIDEO: reporterka Polsat News o szczegółach przedłużenia obostrzeń

  

 

Cały czas utrzymują się obostrzenia wpływające na m.in. działalność restauracji wyłącznie na wynos, a także ograniczenia liczby ludzi w sklepach i transporcie zbiorowym. Wciąż obowiązują także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.

"Przedłużenie etapu odpowiedzialności"

Piotr Müller w Polsat News zapewnił, że "nie można wykluczyć, że obostrzenia zostaną przedłużone po 17 stycznia". Zapewnił jednak, że rekomendację w tej sprawie wyda Rada Medyczna, która ma podjąć ostateczną decyzję wraz z Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

 

- Jeżeli chodzi o podjęcie decyzji, to najpóźniej będziemy informować o tym na początku przyszłego tygodnia. Chcemy dać pewnego rodzaju uprzedzenie, w szczególności w związku z edukacją. W przypadku innych krajów, to widzimy sytuację w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie decyzja o zamknięciu gospodarki zapadła z dnia na dzień. Nie możemy lekceważyć zagrożeń - powiedział Müller.

 

Rzecznik rządu pytany z kolei w Programie Trzecim Polskiego Radia o możliwość przedłużenia restrykcji zapewnił, że aktualne dane "nie napawają optymizmem, dlatego najbardziej prawdopodobnym wariantem jest "utrzymanie aktualnych obostrzeń". - (Chodzi o - red.) przedłużenie tego etapu odpowiedzialności, który dokładnie był wprowadzony w grudniu - mówił.

 

ZOBACZ: Zmiana obostrzeń dla dzieci podczas ferii. Jest rozporządzenie

 

Spytany, czy obowiązujące obostrzenia mogą zostać zmodyfikowane - zaostrzone lub złagodzone - rzecznik rządu odparł, że "żadnego wariantu na tym etapie oczywiście wykluczyć nie może". - Dziś o (godzinie) 10 jest spotkanie Rządowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, będziemy to omawiać - zapowiedział.

 

Według niego "mało prawdopodobny" jest wariant zmiany skali obostrzeń z ogólnopolskiego na regionalny. - Dopiero przy globalnym zmniejszeniu liczby zachorowań w przyszłości regionalizacja jest brana pod uwagę - zaznaczył.

bas/prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie