USA: zmarła kobieta postrzelona na Kapitolu

Świat
USA: zmarła kobieta postrzelona na Kapitolu
Część polityków z obu partii wzywa prezydenta Trumpa, by zaapelował do protestujących o opuszczenie budynku Kapitolu

Jedna osoba na Kapitolu została postrzelona - informuje portal Fox News, powołując się na źródło w służbach bezpieczeństwa. NBC podało, że kobieta zmarła, co w czwartek rano czasu polskiego potwierdził szef waszyngtońskiej policji. Służby medyczne Waszyngtonu podają, że kolejnych pięć osób przewieziono do szpitali. Jedną z nich jest policjant.

Demonstranci wtargnęli do sali obrad Izby Reprezentantów i Senatu. Według CNN jedna kobieta została ciężko ranna po postrzeleniu w klatkę piersiową. Służby medyczne Waszyngtonu podają, że poza jedną osobą, która została krytycznie ranna podczas zamieszek na Kapitolu, kolejnych pięć przewieziono do szpitali. Jedną z nich jest policjant.

 

Po paru godzinach NBC podało, że ranna w starciach zmarła, co w czwartek rano polskiego czasu potwierdził Robert Contee, kierujący policją w Waszyngtonie.

 

ZOBACZ: Sympatycy prezydenta Trumpa wtargnęli na Kapitol. CNN: jedna osoba ciężko ranna

 

Prezydent Donald Trump na Twitterze poprosił, by "wszyscy na Kapitolu zachowali spokój".

 

Żołnierze i policjanci mają pomagać w opanowaniu sytuacji

 

"Na prośbę burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser, z którą blisko współpracuję, wysyłam żołnierzy Gwardii Narodowej Wirginii oraz 200 policjantów stanowych, by pomóc w opanowaniu sytuacji w tym mieście" - przekazał na Twitterze gubernator Wirginii Ralph Northam. 

Do sytuacji odniósł się wiceprezydent USA Mike Pence. 

 

"Każdy Amerykanin ma prawo do pokojowego protestu, ale ten atak na nasz Kapitol nie będzie tolerowany, a osoby zaangażowane będą ścigane w najszerszym zakresie prawa" - napisał.

"Przemoc i zniszczenia mające miejsce w Kapitolu muszą się skończyć i muszą się skończyć teraz. Każdy uczestnik protestu musi szanować funkcjonariuszy organów ścigania i natychmiast opuścić budynek" - dodał w kolejnym tweecie.

Politycy apelują do prezydenta 

 

Na wniosek prezydenta USA Donalda Trumpa Gwardia Narodowa uda się na Kapitol - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu. 

 

Część polityków z obu partii wzywa prezydenta, by zaapelował do protestujących o opuszczenie budynku Kapitolu.

emi/grz/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie