Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/Adam Warżawa

Kara dla WUM za szczepienia znanych osób. Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o możliwości "wspólnej produkcji szczepionek". Rząd Niemiec zdecydował o przedłużeniu lockdownu. Tymczasem we Włoszech od czwartku zostanie zniesiony ogólnokrajowy lockdown, lecz niektóre jego restrykcje nadal będą obowiązywać. Zobacz zapis naszej relacji "na żywo".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Ceremonia wręczenia nagród Grammy, która miała odbyć się 31 stycznia, została przełożona z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Los Angeles - poinformowały we wtorek amerykańskie magazyny "Rolling Stone" i "Variety".

Obydwa czasopisma, powołując się na wiele źródeł, podają, że ceremonia wręczenia najważniejszej nagrody w branży muzycznej może odbyć się w marcu.

Wszyscy polscy skoczkowie narciarscy mieli negatywne wyniki wtorkowych testów na koronawirusa i w komplecie przystąpią w środę do ostatniego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen.

We Francji w ciągu ostatniej doby na koronawirusa w szpitalach zmarło 345 pacjentów. W domach opieki, według danych zbieranych w tych ośrodkach od piątku, zmarły 522 osoby – podała we wtorek francuska Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Indonezja rozpocznie 13 stycznia ogólnokrajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi – poinformował we wtorek indonezyjski minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin. Jako pierwszy ma zostać zaszczepiony prezydent Joko Widodo.

5 milionów uczniów we Włoszech wraca do szkół podstawowych w czwartek po zakończeniu ferii świąteczno-noworocznych – ogłosiła minister oświaty Lucia Azzolina. Kilka dni później lekcje w klasach stopniowo wznowią po dłuższej przerwie gimnazjaliści i licealiści.

W Wielkiej Brytanii szczepionkę przeciw Covid-19 otrzymało już 1,3 miliona osób - poinformował we wtorek brytyjski premier Boris Johnson. Ale powiedział też, że według szacunków w samej Anglii zakażonych koronawirusem jest obecnie ponad milion osób.

W Hiszpanii od poniedziałku znacząco wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Podczas ostatniej doby potwierdzono 23,7 tys. nowych infekcji, zmarło 352 chorych na Covid-19 - poinformował we wtorek hiszpański resort zdrowia. Od czwartku diagnozowano dziennie średnio 8 tys. zakażeń.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział we wtorek, że jest "bardzo rozczarowany" tym, iż Chiny nadal nie udzieliły zezwolenia międzynarodowej misji badającej genezę koronawirusa na wjazd do tego kraju.

- Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że chińskie władze nadal nie wydały zezwoleń koniecznych, aby ta ekipa wjechała do Chin - oznajmił dziennikarzom Tedros.

Pacjenci z Covid-19 powinni przyjąć dwie dawki nowej szczepionki na koronawirusa firm Pfizer-BioNTech w ciągu 21-28 dni - powiedział we wtorek szef grupy doradczej ds. szczepień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Alejandro Cravioto.

Musimy czekać na szczepionkę, nie ma jej jeszcze aż tyle, by cała grupa pierwsza była zaszczepiona – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na pewno od szczepienia nie uzależniamy powrotu do szkół – wskazał.

W środę komitet ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA) może wydać opinię ws. szczepionki Moderny przeciw Covid-19. Opinia nie będzie wiążąca, bo ostateczną zgodę ws. dopuszczenia do obrotu na terenie UE podejmuje Komisja Europejska. W grudniu taką autoryzację otrzymał preparat Pfizer/BioNtech.

Twardy lockdown, który trwa w Niemczech od połowy grudnia i miał się zakończyć 10 stycznia, zostanie przedłużony do 31 stycznia - zdecydowali we wtorek kanclerz i premierzy landów. Postanowili też wprowadzić nowe obostrzenia, także przy wjeździe do kraju.

Więcej informacji tutaj.

Od czwartku do 13 stycznia będzie obowiązywał zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego we wtorek w Dzienniku Ustaw.

Dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące – poinformował we wtorek NFZ.

Aż 60 916 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, co jest kolejnym w ostatnich dniach rekordowym bilansem - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też 830 zgonów w związku z Covid-19.

To pierwszy przypadek, by przekroczony został poziom 60 tys. wykrytych zakażeń w ciągu doby i szósty raz w ciągu ostatnich dziewięciu dni, gdy odnotowywana jest najwyższa liczba zakażeń od początku epidemii.

Działający przy prezesie PAN interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 w opublikowanym we wtorek stanowisku przedstawił pięć hipotetycznych scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku i w latach najbliższych.

Pierwszy z nich zakłada, że Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakończy się sukcesem już w 2021 r., kolejne trzy scenariusze - że szczepienia nie wystarczą, aby pokonać pandemię, a ostatni - że równolegle z tą pandemią może pojawić się nowy patogen.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła we wtorek kolejne zaostrzenie restrykcji koronawirusowych. Od środy do 17 stycznia limit zgromadzeń obniżony zostanie do pięciu osób, a wymóg dystansu społecznego zwiększony do dwóch metrów.

Irlandzki rząd chce, aby do końca lutego dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 135 tys. osób - powiedział we wtorek premier Micheal Martin, odnosząc się do zarzutów, że program szczepień jest realizowany zbyt powoli.

649 osób zmarło na Covid-10 we Włoszech w ciągu ostatniej doby, zanotowano 15 378 kolejnych zakażeń koronawirusem - ogłosiło we wtorek Ministerstwo Zdrowia w codziennym biuletynie. To znaczny wzrost liczby zgonów i nowych przypadków infekcji. Wykonano 135 tys. testów.

W Szwajcarii zarejestrowano już 28 potwierdzonych przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej szefowa sekcji kontroli infekcji Federalnego Urzędu Zdrowia (BAG) Virginie Masserey.

Wszyscy obywatele Szwajcarii, którzy chcą się zaszczepić na Covid-19, będą to mogli zrobić do lata - poinformowały we wtorek władze sanitarne tego kraju. Szwajcaria wkrótce zatwierdzi druga szczepionkę na koronawirusa, opracowaną przez firmę Moderna.

Władze sił zbrojnych Hiszpanii wyraziły gotowość do wsparcia sił zbrojnych w realizacji ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko Covid-19 - wynika z wtorkowych deklaracji minister obrony tego kraju Margarity Robles.

We Włoszech przeciwko koronawirusowi zaszczepiono dotąd około 180 tys. osób, co daje temu krajowi drugie miejsce w UE pod względem liczby podanych dawek - takie informacje przedstawił we wtorek rząd w reakcji na krytykę w sprawie tempa szczepień.

Gabinet Giuseppe Contego, cytowany przez Ansę, podkreślił, że tylko w poniedziałek we wszystkich regionach zaszczepiono 65 tys. osób. "To rekordowe dane w Unii Europejskiej" - zaznaczono.

Do tej pory przeciwko COVID-19 zaszczepiono ponad 2000 osób - lekarzy, pielęgniarek i pracowników placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza. "Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie" - zapewnił we wtorek marszałek województwa Adam Struzik.

 

W ramach powszechnej akcji szczepień przeciwko koronawirusowi, który rozpocznie się w drugiej połowie stycznia, na terenie województwa opolskiego punkty szczepień będą działały we wszystkich gminach regionu.

Na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/opolskie opublikowano listę punktów w województwie opolskim, w których od drugiej połowy stycznia rozpoczną się powszechne szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Policja Singapuru może w ramach śledztw kryminalnych uzyskać wgląd w dane zbierane przez aplikację do śledzenia kontaktów w związku z pandemią Covid-19 - przyznały władze państwa, mimo wcześniejszych zapewnień, że dane będą używane tylko do walki z pandemią.

Minister spraw wewnętrznych Singapuru Desmond Tan oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że zgodnie z kodeksem postępowania karnego policja ma prawo żądać od mieszkańców wszelkich danych, w tym pochodzących z covidowej aplikacji TraceTogether, jeśli są potrzebne w śledztwie kryminalnym.

Kilka hiszpańskich stowarzyszeń medycznych oskarżyło we wtorek rząd Pedra Sancheza o bałagan podczas realizowania ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko Covid-19. Oburzenie spowodowała ujawniona w poniedziałek informacja, że w Hiszpanii wykonaniem zaledwie 18 proc. zaplanowanych na przełom grudnia i stycznia szczepień.

Cytowane we wtorek przez dziennik “El Mundo” władze kilku organizacji zrzeszających personel medyczny zarzuciły ministerstwu zdrowia Hiszpanii brak koordynacji programu szczepień. Wskazały przede wszystkim, że do skutecznego przeprowadzenia tego planu brakuje tysięcy przeszkolonych osób, które mogłyby podawać ludziom szczepionki.

Do godz. 15.00 wykonano w Polsce 114 tysięcy szczepień na COVID-19; 250 tysięcy szczepień jest zamówionych na przyszły tydzień - poinformował we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. - Cieszmy się, że dobrze to idzie - dodał.

Epidemia koronawirusa doprowadziła w Hiszpanii do likwidacji ponad 360 tys. miejsc pracy - wynika ze statystyk, opublikowanych we wtorek przez ministerstwo pracy i zabezpieczenia społecznego. Głównym powodem negatywnej tendencji, jak wskazał resort, są restrykcje nałożone w związku z epidemią koronawirusa. Na koniec 2020 r. poziom bezrobocia wyniósł w Hiszpanii nieznacznie poniżej 16 proc.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych mieli osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczeń w przemieszczaniu się dla osób z regionów szczególnie dotkniętych pandemią koronawirusa - wynika z nieoficjalnych informacji dziennika "Bild". Gazeta informuje także, że Angela Merkel zwołała na środę szczyt kryzysowego, mający omówić problem niedoboru szczepionek przeciwko Covid-19; Merkel powołała też grupę roboczą do spraw szczepień.

Brytyjski rząd powinien być w stanie zacząć znosić restrykcje związane z nowym lockdownem w Anglii na początku marca - ocenił we wtorek Michael Gove, minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona. W poniedziałek wieczorem Johnson ogłosił wprowadzenie nowego lockdownu w Anglii, co ma na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa, ale nie wskazał żadnej daty, jak długo może on potrwać. Zasugerował jedynie, że jeśli szczepienia będą sprawnie przebiegały, koło połowy lutego będzie można zacząć myśleć o obniżeniu poziomu restrykcji w niektórych częściach kraju.

Prezydent Armenii Armen Sarkisjan zakaził się koronawirusem – podała we wtorek agencja Armenpress, powołując się na kancelarię głowy państwa.

Sarkisjan, który przebywa na noworocznym urlopie w Londynie, jest obecnie na kwarantannie i pracuje zdalnie.

„Prezydent spędził Nowy Rok w Londynie w kręgu rodziny i wnuków. 3 stycznia prezydent przeszedł operację nogi. Pojawiły się jednak u niego objawy nowego typu koronawirusa, a wykonany test dał rezultat pozytywny” – poinformowała kancelaria prezydenta.

Europejska Agencja Leków zarekomenduje w tym tygodniu kolejną szczepionkę Moderny - zapowiedział podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji zdrowia prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Minister zdrowia Iranu Said Namaki poinformował we wtorek o wykryciu nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa u jednej osoby przybyłej z Wielkiej Brytanii. To pierwszy taki przypadek w Iranie.

Właśnie przekroczyliśmy 100 tys. zaszczepionych osób w Polsce; dziękujemy wszystkim szpitalom węzłowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień - oświadczył we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk: "grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia.

Do 30 tys. grzywny grozi właścicielowi jednego z lokali gastronomicznych w gminie Nowa Słupia (Świętokrzyskie). W niedzielę w restauracji odbyła się uroczystość, w której brało udział kilkanaście osób. Nie zachowywali oni żadnych środków ostrożności wprowadzonych w związku z pandemią.

Liczba zagranicznych turystów w Hiszpanii między styczniem a listopadem 2020 r. spadła o 76,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. - podał we wtorek Krajowy Urząd Statystyczny (INE), Główny powód to koronakryzys i restrykcje epidemiczne w regionach kraju.

W ciągu ostatniej doby na Słowacji wykryto 10 212 nowych infekcji koronawirusem - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Szef resortu Marek Krajczi przekazał, że na wschodzie kraju stwierdzono zakażenia nowym wariantem SARS-CoV-2, który wykryto w Wielkiej Brytanii.

Liczba zaszczepionych osób przekroczyła 92 tys. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7 mln 119 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 48 466 testów, w tym 18 538 testów antygenowych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Szkocka policja aresztowała posłankę do brytyjskiego parlamentu Margaret Ferrier za domniemane złamanie restrykcji związanych z epidemią Covid-19. Posłanka miała odbyć długą podróż pociągiem, wiedząc, że wykonany u niej test na koronawirusa dał wynik pozytywny.

Blisko dwie trzecie mieszkańców Niemiec opowiada się za przedłużeniem obecnego lockdownu, który ma ograniczyć rozmiary pandemii koronawirusa - głoszą opublikowane we wtorek wyniki sondażu, jaki na zlecenie agencji dpa przeprowadził instytut badania opinii publicznej YouGov.

Z powodu COVID-19 zmarło 85 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 256 osób; łącznie 341.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce od marca, gdy potwierdzono pierwszy przypadek wynosi aktualnie 1 330 543. 29 502 z tych osób zmarły.

Badania potwierdziły 7624 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: kujawsko-pomorskiego (913), mazowieckiego (824), wielkopolskiego (802), śląskiego (740), warmińsko-mazurskiego (601), zachodniopomorskiego (569), pomorskiego (534), łódzkiego (487), dolnośląskiego (481), lubelskiego (447), podkarpackiego (270), małopolskiego (233), podlaskiego (189), lubuskiego (93), opolskiego (93) oraz świętokrzyskiego (88).

Resort przekazał, że 260 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 17 191 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1629 jest pod respiratorami – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 33 354 łóżka i 2957 respiratorów.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 16 tys., a respiratorów – ponad 1300.

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 155 608 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 5984 osób.

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 1 078 892 chorych na COVID-19.

Liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy zmarli w Korei Południowej od początku pandemii, przekroczyła we wtorek 1000 – wynika z danych Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA). W kraju wykryto również 715 nowych infekcji, a ogólny bilans wzrósł do 64 979.

Z informacji, które mamy z poniedziałkowego wieczora wynika, że 85 tysięcy osób zostało już zaszczepionych przeciw Covid-19 - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Chcemy już w ostatnim tygodniu stycznia rozpocząć szczepienia grupy pierwszej, czyli seniorów - dodał.

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział we wtorek, że jego rząd nie będzie się spieszył i nie będzie podejmował "niepotrzebnego ryzyka" w kwestii rozpoczęcia szczepień przeciw Covid-19. Australia nie jest w kryzysowej sytuacji tak jak inne kraje - podkreślił.

- Doszło do celowego złamania zasad narodowego programu szczepień. Osoby zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu - przekazał w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podsumowując pierwszy dzień kontroli w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Minimalna kara, z którą musi liczyć się WUM to 250 tys. złotych.

WIĘCEJ: Kara dla WUM za szczepienia znanych osób. Co najmniej 250 tys. zł

Minister zdrowia Francji Olivier Veran zapowiedział we wtorek "wzmocnienie, przyspieszenie i uproszczenie" strategii szczepień przeciw Covid-19 w kraju. Poinformował też, że we Francji wykryto ok. 10 zakażeń nowym wariantem koronawirusa.

Wczoraj przekroczyliśmy poziom 2 tys. szczepień, do czwartku ich liczba znów znacznie wzrośnie, później ta liczba będzie wzrastała wykładniczo - powiedział Veran w radiu RTL.

Izraelskie władze wydały w poniedziałek pozytywną decyzję w sprawie dopuszczenia do obrotu szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez amerykańską firmę Moderna. Izrael jest trzecim krajem na świecie, który zatwierdził ten produkt.

W minionym roku Nepal odwiedziło najmniej zagranicznych gości od 1986 r. W obawie przed pandemią koronawirusa władze zamknęły granice przed zagranicznymi turystami na siedem miesięcy. Branża turystyczna, która mocno ucierpiała, czeka na szczepionki i powrót turystów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podsumuje we wtorek pierwszy dzień kontroli w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; o godz. 9.30 będzie konferencja ministra - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Od czwartku we Włoszech przestanie obowiązywać częściowy lockdown świąteczno-noworoczny, ale do 15 styczna pozostaną niektóre z jego restrykcji, w tym zakaz podróży między regionami bez ważnych przyczyn. Nowy dekret rząd wydał w nocy z poniedziałku na wtorek.

Celem nowych ograniczeń, jak wyjaśniono, ma być uniknięcie trzeciej fali pandemii w pełni kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 20 006 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 543 kolejne zgony - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Pracownik szpitala w San Jose w stanie Kalifornia w nadmuchiwanym stroju świątecznym spowodował zakażenie koronawirusem 44 osób z personelu tej placówki. Jedna z nich zmarła. Zdaniem ekspertów rozsiewać kropelki z Covid-19 mógł wentylator wewnątrz kostiumu.

WIĘCEJ: USA: przebrał się za choinkę. Zakaził koronawirusem ponad 40 osób

Służba zdrowia w Nowym Jorku zdiagnozowała pierwszy w tym stanie przypadek nowej odmiany koronawirusa, który pierwotnie wykryto w Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego gubernator Andrew Cuomo.

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.

WIĘCEJ: Opublikowano mapę punktów szczepień z całej Polski. Najwięcej na Mazowszu

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 11 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 944 kolejne zgony - poinformował we wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 1 787 410 przypadków zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło w tym kraju 35 518 osób. Około 1 424 700 wyzdrowiało.

Milion osób zostało zaszczepionych w Neapolu w ciągu tygodnia przeciwko cholerze w 1973 roku - przypomniał o tym włoski wirusolog i immunolog Roberto Burioni w związku z dyskusją na temat obecnego tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.

Do tej pory we Włoszech zaszczepionych zostało od 27 grudnia 170 tysięcy osób - podało ministerstwo zdrowia.

Do 353 328 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. SARS-CoV-2 wykryto dotychczas u ponad 20,8 mln Amerykanów.

W całym kraju trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Z informacji podawanych przez rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 85 tys. osób z grupy "0".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie