USA: przebrał się za choinkę. Zakaził koronawirusem ponad 40 osób

Świat
USA: przebrał się za choinkę. Zakaził koronawirusem ponad 40 osób
Pixabay/Tante Tati

Pracownik szpitala w San Jose w amerykańskim stanie Kalifornia w nadmuchiwanym stroju świątecznym spowodował zakażenie koronawirusem 44 osób z personelu tej placówki. Jedna z nich zmarła. Zdaniem ekspertów rozsiewać kropelki z SARS-CoV-2 mógł wentylator wewnątrz kostiumu.

Do zakażenia doszło w Boże Narodzenie. Jeden z pracowników przywdział nadmuchiwany strój imitujący choinkę. Przebywał krótko w izbie przyjęć kalifornijskiego centrum medycznego Kaiser Permanente. W rezultacie zaraził 44 pracowników. Kobieta zatrudniania w dziale rejestracji zmarła.

 

ZOBACZ: Kanada: politycy wyjechali na zagraniczny urlop. Wcześniej apelowali, by zostać w domu

 

"Szanując prywatność pacjentów i ich rodziny nie mamy żadnych dodatkowych informacji do przekazania. Nasze myśli i modlitwy kierujemy do osób dotkniętych tą straszną stratą. Zapewniamy wsparcie naszym pracownikom w tym trudnym okresie" – głosi oświadczenie szpitala wysłane do lokalnej telewizji KTVU.

 

W szpitalu zakazano noszenia nadmuchiwanych strojów

 

W minioną sobotę centrum medyczne potwierdziło 43 przypadki Covid-19 z wynikiem pozytywnym wśród pracowników izby przyjęć. W dzień później liczba ta wzrosła do 44. W niedzielę wieczorem szpital poinformował o śmierci kobiety zatrudnionej w rejestracji.

 

Zdaniem ekspertów wentylator wewnątrz świątecznego kostiumu, zważywszy na dużą liczbę przyjmowanych do szpitala osób zakażonych SARS-CoV-2, mógł rozprzestrzenić po całym oddziale intensywnej terapii kropelki z koronawirusem. Nadmuchiwane stroje są w szpitalu w San Jose obecnie zakazane.

 

ZOBACZ: Ciężarówka-chłodnia jako kostnica, krematorium nie nadąża z pracą. Trudna sytuacja u sąsiadów

 

- Oczywiście jest to bardzo nietypowa sytuacja, w której pracownik działał w dobrych intencjach, ale bez wcześniejszego ustalenia lub zgody - tłumaczyła wiceszefowa szpitala Irene Chavez. Jej zdaniem, zdarzenie powinno służyć jako przestroga.

 

Problemy z łóżkami dla zakażonych w okolicznych szpitalach

 

Hrabstwo Santa Clara, w którym znajduje się szpital w San Jose, odnotowało ponad 73 600 przypadków i 747 zgonów z powodu wirusa. Prawie 700 osób jest hospitalizowanych, a około 160 przebywa na oddziałach intensywnej terapii, gdzie łóżka są wypełnione w 91 proc. Na innych oddziałach w ogóle nie ma wolnych łóżek.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie