Opublikowano mapę punktów szczepień z całej Polski. Najwięcej na Mazowszu

Polska
Opublikowano mapę punktów szczepień z całej Polski. Najwięcej na Mazowszu
gov.pl, PAP/EPA/Filippo Venezia
Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce będą podzielone na etapy

Na stronach rządowych udostępniono mapę z punktami szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana; na razie znalazły się na niej 5 994 lokalizacje. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na rządowej stronie.

 

Liczba planowanych miejsc, gdzie będzie można się zaszczepić, według regionów Polski (stan na godz. 6:30 we wtorek):

 

- dolnośląskie: 491

- kujawsko-pomorskie: 295

- lubelskie: 403

- lubuskie: 162

- łódzkie: 435

- małopolskie: 492

- mazowieckie: 841

- opolskie: 169

- podkarpackie: 393

- podlaskie: 235

- pomorskie: 333

- śląskie: 671

- świętokrzyskie: 190

- warmińsko-mazurskie: 208

- wielkopolskie: 472

- zachodniopomorskie: 204

 

Proces szczepień – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

Szczepienia w etapach

 

W ramach etapu 1. szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

 

ZOBACZ: Zakończyła się kontrola WUM. "Liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień"

 

W etapie 2. szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

 

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

 

Szczepienie dla wszystkich dorosłych w III etapie

 

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie