Farmaceuta zniszczył szczepionki. "Uważał, że są niebezpieczne"

Świat
Farmaceuta zniszczył szczepionki. "Uważał, że są niebezpieczne"
PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Mężczyzna uważał, że szczepionki są szkodliwe i postanowił je zniszczyć

Można by zaszczepić nimi ponad 500 osób. 57 fiolek ze szczepionkami Moderny zostało uszkodzonych przez jednego z farmaceutów pracujących dla Advocate Aurora Health w stanie Wisconsin. Aresztowany za ten czyn mężczyzna uważał, że są one niebezpieczne dla zdrowia. Dochodzenie w sprawie prowadzi FBI.

- Uważał, że są niebezpieczne - powiedział prokurator okręgowy hrabstwa Ozaukee, Adam Gerol. Gerol nie wyjaśnił, na jakiej podstawie farmaceuta uznał preparat za potencjalnie szkodliwy dla zdrowia. Dodał jednak, że mężczyzna mógł być zestresowany z powodu toczącego się rozwodu z żoną.

 

ZOBACZ: Szczepienia poza kolejnością. Dworczyk: to miały być osoby absolutnie wyjątkowe

 

Inny pracownik firmy poinformował policję, że oskarżony Steven Brandenburg dwukrotnie w miejscu pracy pojawił się z pistoletem.

 

Wyjął je z lodówki

 

26 grudnia jeden z techników farmacji dostrzegł fiolki ze szczepionką poza lodówką. Zapytany o tę kwestię Brandenburg początkowo utrzymywał, iż wyjął je, bo chciał uzyskać dostęp do innych przedmiotów. Następnie miał po prostu zapomnieć o ich odstawieniu na miejsce.

 

W rzeczywistości mężczyzna uczynił to celowo. Przyznał się do tego podczas przesłuchania. "Celowo wyjął szczepionki z chłodni i zostawił je na noc, co czyni około 570 dawek szczepionki bezużytecznymi według urzędników ds. zdrowia" - poinformowała w swoim komunikacie policja z Grafton.

 

"Wiedział, że zepsute szczepionki będą bezużyteczne i że ludzie, którzy je otrzymali, pomyślą, że zostali zaszczepieni przeciwko wirusowi, podczas gdy w rzeczywistości tak nie będzie" - czytamy. 

 

 

Zdarzenie miało miejsce w wigilijną noc. Policja szacuje, że łączna wartość zniszczonych dawek oscyluje między 8 a 11 tysiącami dolarów. Pracownikom udało się zaszczepić nimi jeszcze 57 osób, zanim resztę rozmrożonych preparatów wyrzucono. Według Jeffa Barra, szefa Aurora Medical Group, przeprowadzone szczepienia będą najprawdopodobniej nieskuteczne.

 

ZOBACZ: Szef KPRM podał, ilu Polaków zaszczepiono oraz ile dawek szczepionki się zmarnowało

 

Prokurator chce na to konkretnych dowodów. Moderna będzie musiała przetestować dawki, aby mężczyźnie można było postawić zarzuty wykraczające poza zniszczenie mienia.

 

Obecnie Brandenburg został zwolniony z pracy. Z aresztu wyszedł po tym, jak wpłacił kaucję w wysokości 10 tysięcy dolarów. Nie będzie mógł już pracować w służbie zdrowia i utrzymywać kontaktów z pracownikami. Nakazano mu również oddanie broni.

 

Postępowanie w sprawie prowadzone jest przez FBI. Agencja federalna w ramach śledztwa współpracuje z US Food and Drug Administration.

rsr/msl/ NBC Chicago
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie