"My, Polacy w walce z pandemią pokazaliśmy to, co w nas najlepsze". Orędzie noworoczne prezydenta

Polska
"My, Polacy w walce z pandemią pokazaliśmy to, co w nas najlepsze". Orędzie noworoczne prezydenta
Kancelaria Prezydenta
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

- My, Polacy, wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem. Pokazaliśmy to, co w nas najlepsze: solidarność, życzliwość, gotowość do współpracy, zrozumienie - mówił prezydent i podziękował rodakom, szczególnie tym, "którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią". Jak dodał, "nikt nie spodziewał się, jak 2020 r. bardzo zmieni nasze życie".

- Drodzy rodacy, szanowni państwo. Żegnamy stary rok. Ale dzisiejszy sylwester jest inny niż poprzednie. Spędzamy go w domach, w gronie najbliższych. Bo też cały mijający rok był inny niż lata ubiegłe. Okazał się dla nas wszystkich niezwykle trudny. Był to rok pełen wyrzeczeń, dramatów, cierpienia. Z głębokim współczuciem obejmuje myślą rodziny pogrążone w smutku po stracie bliskich. Niech nowy rok przyniesie państwu pocieszenie i ukojenie - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu noworocznym.

 

ZOBACZ: Premier: zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności i solidarności

 

Jak dodał, "kiedy z radością witaliśmy nadejście nowego 2020 roku, nikt nie spodziewał się, jak bardzo zmieni on nasze życie".

 

- Pandemia koronawirusa ogarnęła cały świat, a w ostatnich miesiącach uderzyła z wielką mocą także w nasz kraj, w Polskę. Stanęliśmy przed wyzwaniami o niespotykanej dotąd skali. Robiliśmy, co w naszej mocy, żeby sprostać temu nieznanemu wcześniej wyzwaniu - podkreślił.

 

"Wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem"

 

- My, Polacy, wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem. Pokazaliśmy to, co w nas najlepsze: solidarność, życzliwość, gotowość do współpracy, zrozumienie - mówił prezydent i podziękował rodakom, szczególnie tym, "którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią".

 

Andrzej Duda wymienił tu lekarzy, pielęgniarki, ratowników diagnostów i wszystkie służby medyczne. Podziękował też Żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom innych służb mundurowych i wolontariuszom wspomagającym działania medyczne i opiekuńcze.

 

ZOBACZ: Ambasadorzy szczepień. Preparat podano kilkunastu znanym osobom

 

- Dziękuję także nauczycielom, którzy od wielu miesięcy pełnią swoją ogromnie ważną misję w całkowicie nowych warunkach - mówił prezydent.

Podziękował też przedsiębiorcom, którzy "mimo epidemii dają świadectwo swoich kompetencji i umiejętności, a zarazem dbają o miejsca pracy swoich współpracowników i ich rodzin.

 

- Uratowanie milionów miejsc pracy Polek i Polaków to jeden z największych sukcesów tego mijającego roku - podkreślił Duda.

 

Jak powiedział, udało się to dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom i przeznaczeniu ponad 100 miliardów złotych na pomoc dla polskich firm.

- Działania te muszą być kontynuowane - zaznaczył prezydent.

 

Wybory w czasie pandemii

 

Dalej Andrzej Duda mówił o wyborach prezydenckich. - Choć przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny nie było proste, udało się to zrobić. Ponad 20 milionów obywateli poszło do urn, wiedząc, że każdy głos ma znaczenie - powiedział i podziękował za to rodakom. - Niezależnie od tego, na kogo Państwo głosowali - zaznaczył.


ZOBACZ: Rząd rozważy kolejne ułatwienia dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19

 

Jak stwierdził, rekordowa frekwencja daje silny demokratyczny mandat i jest dowodem stabilności i dojrzałości polskiej demokracji.

 

- Widzimy jak cały świat zmaga się z kolejną falą epidemii. Cała Europa wprowadza obecnie niezwykle surowe restrykcje i obostrzenia. Także nas czekają kolejne wyrzeczenia podczas najbliższych miesięcy - mówił Duda. Przypomniał o rozpoczętej narodowej kwarantannie. - Tylko zdecydowane działania zahamują rozwój epidemii - zaznaczył.

 

- Jesteśmy mądrym, odpowiedzialnym narodem i jestem przekonany, że ze zrozumieniem podejdziemy do niezbędnych ograniczeń, kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas - dodał.

 

Czas stopniowego powrotu do normalnego życia

 

Prezydent podkreślił, że nowy 2021 rok będzie czasem stopniowego powrotu do normalnego życia, a nadzieję daje narodowy program szczepień.

 

- Ufamy, że szczepionka pozwoli uporać się z pandemią i pomoże nam wrócić do normalności - powiedział. Jak zaznaczył prezydent, osobiście angażował się w działania, które miały zapewnić Polakom szybki dostęp do szczepień przeciw COVID-19. - Działania te wspólnie z naszymi partnerami z UE zakończyły się sukcesem - mówił.

 

Jak stwierdził, dziś Polska jest gotowa do przeprowadzenia programu szczepień na masowa skalę. Prezydent powiedział, że w ostatnich tygodniach rozmawiał na ten temat z ekspertami, lekarzami i naukowcami. - Zgodnie podkreślają, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Apelują, żeby skorzystać z tej wielkiej szansy. Przyłączam się do tych apeli - mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że sam także się zaszczepi.

 

Kolejną część orędzia prezydent poświęcił gospodarce. - Od nas zależy, jak szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Oby rychło nastąpił czas powrotu do normalnego funkcjonowania wszystkich instytucji prywatnych i publicznych - powiedział.

 

Nadzieja na lepsze

 

Duda zaznaczył, że nowy rok witamy z nadzieją i ufamy, że będzie lepszy. - Wkraczamy w niego mądrzejsi o trudne doświadczenia - zauważył. Jak dodał, musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia i zachowania.

 

- Życie codzienne w czasie pandemii mocniej niż dotychczas uświadomiło nam, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Dlatego jest to też czas wielkiej serdeczności, otwartości, gotowości do niesienia pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi. Życzę Państwu, żeby to dobro pozostało z nami i w nas także po zakończeniu pandemii - powiedział prezydent.

 

- Drodzy rodacy, wejdźmy w nowy 2021 rok mocni wiarą we własne siły i nadzieją i nadzieją na sprostanie wszelkim wyzwaniom, które w tych najbliższych dwunastu miesiącach czekają nas w życiu prywatnym i zawodowym. Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków! - zakończył orędzie Andrzej Duda.

msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie