Szczepionki w ciężarówkach do transportu parówek, radzieckie lodówki. Szczepienia w Bułgarii

Świat
Szczepionki w ciężarówkach do transportu parówek, radzieckie lodówki. Szczepienia w Bułgarii
PAP/EPA/Borislav Troshev/Twitter/geri
Wątpliwości dotyczące niewłaściwego transportowania i przechowywania szczepionek w Bułgarii

W Bułgarii w niedzielę podobnie jak w całej UE rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Jako pierwszy zaszczepił się minister zdrowia Kostadin Angełow, który wyraził nadzieję, że "koronawirus ustąpi". Nie obyło się bez skandali z przechowywaniem szczepionek.

Angełow, którego zaszczepiono w towarzystwie kamer w sofijskim szpitalu św. Anny, podkreślił, że wraz ze szczepionką "nadeszło zbawienie". Po ministrze zaszczepiony został przedstawiciel Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, a po nim dyrektorzy największych szpitali w Sofii.

 

W Płowdiwie pierwszą osobą, która dostąpiła szczepień był szef Bułgarskiego Związku Lekarskiego.

 

Ciężarówka do transportu parówek

 

To ponad 350-tysięczne miasto ogniskuje na sobie od rana w niedzielę uwagę opinii publicznej. W mediach pojawiły się informacje dotyczące niewłaściwego transportowania szczepionek i przechowywania ich w wysłużonej, 45-letniej lodówce produkcji radzieckiej.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Liczba wyzdrowiałych z zakażenia przekroczyła milion

 

Szefowa regionalnego inspektoriatu sanitarno-epidemiologicznego wyjaśniła obecnemu w Płowdiwie premierowi Bojko Borisowowi, że lodówkę typu Ził wybrano, ponieważ jako jedyna "dała się zamknąć na kłódkę".

 

To nie koniec skandalicznych wydarzeń. Z Sofii do Płowdiwa szczepionka była przewożona w oklejonej reklamami wyrobów mięsnych ciężarówce przeznaczonej do transportu parówek.

 

 

 

 

Kilka dni wcześniej minister zdrowia tłumaczył Bułgarom, że szczepionki muszą być magazynowane w nowych urządzeniach, w których wcześniej nie znajdowały się jakiekolwiek materiały biologiczne. W niedzielę zmienił front, mówiąc, że szczepionki są przewożone samochodami należącymi do firm handlowych m.in. w USA i w Kanadzie.

 

ZOBACZ: Dworczyk: prezes PiS planuje się zaszczepić

 

Media w Bułgarii wyrażają wątpliwość co do tego, czy państwo jest w stanie właściwie przechowywać i gwarantować jakość przywiezionych z Belgii szczepionek, gdy tylko znajdą się one na terytorium bułgarskim.

 

Pierwsza partia szczepionek firmy Pfizer i Biontech przybyła do Bułgarii w sobotę. W styczniu spodziewane są kolejne dostawy, a masowe szczepienie rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu - poinformował w niedzielę Angełow.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie