Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 28 grudnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 28 grudnia
PAP/Andrzej Lange

Mamy 3 211 nowych przypadków koronawirusa - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło kolejnych 29 chorych na Covid-19, w tym 28 mających choroby współistniejące. Oznacza to, że bilans zakażeń w Polsce zwiększył się do 1 261 010, natomiast łączna liczba zgonów - do 27 147. W ciągu ostatniej doby wykonano 16,5 tys. testów.

"Mamy 3 211 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (409), pomorskiego (404), wielkopolskiego (309), kujawsko-pomorskiego (302), zachodniopomorskiego (282), śląskiego (224), łódzkiego (199), małopolskiego (190), warmińsko-mazurskiego (136), lubelskiego (126), dolnośląskiego (109), podkarpackiego (76), podlaskiego (70), świętokrzyskiego (55), lubuskiego (49), opolskiego (49). 222 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazało MZ.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób.

 

 

Resort zdrowia dodał, że zajęte są 17 078 łóżka dla pacjentów z Covid-19 przy 35 282 wszystkich dostępnych. Pod respiratorem przebywa 1 599 chorych, a kwarantannie poddanych jest 141 744 osób.

 

Od początku epidemii w Polsce z zakażenia SARS-CoV-2 wyzdrowiało 1 005 376 osób, z czego w ciągu ostatniej doby - 5 766.

 

 

W ciągu doby wykonano ponad 16,5 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym 6 453 testów antygenowych. Łącznie, od początku pandemii, przebadano 7 mln 078 tys. 555 próbek.

 

 

Kolejne dawki szczepionki już w Polsce

 

W poniedziałek rano przyleciało do Polski 300 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19. 

 

Przemawiając na Okęciu, premier Morawiecki stwierdził, że szczepionki, które przyleciały do naszego kraju w poniedziałek, tego samego dnia oraz we wtorek trafią do 250 szpitali.

 

ZOBACZ: Premier: do Polski przyleciało 300 tys. kolejnych dawek szczepionki

 

- Mamy do wyboru strach i ryzyko, albo nadzieję i bezpieczeństwo. Jako solidarne państwo i społeczeństwo staramy się radzić z koronawirusem jak się da - zapewnił szef rządu.

 

Morawiecki dodał, iż "wchodzimy w nową fazę" za sprawą "tej najważniejszej operacji logistycznej". Jak przekazał, w najbliższych miesiącach pojawią się szczepionki dla około 30 mln obywateli. 

 

"Nie znamy lepszego antidotum"

 

- To operacja powrotu do życia sprzed pandemii. Każdy chyba chce, by ono wróciło. Walka z wirusem to walka o każdą godzinę i dzień, dlatego zdecydowaliśmy się być jak najszybciej w pierwszej grupie państw, która będzie szczepić ludzi. Nie znamy dzisiaj lepszego antidotum na wirusa - przypomniał.

 

Premier zaapelował, by "zaufać nauce i medycynie". - Najlepsi specjaliści z całego świata pracowali nad szczepionką wiele miesięcy. Ona przeszła konieczne fazy badań i została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków - mówił.

 

ZOBACZ: Dzień po szczepieniu. "Sama miałam wątpliwości"

 

Jak ocenił Morawiecki, "w ciągu kilku najbliższych miesięcy możemy zwyciężyć nierówną walkę z koronawirusem".

 

Szczepienia na COVID-19 rozpoczęły się w niedzielę późnym popołudniem w Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, największym szpitalu zakaźnym na Dolnym Śląsku. W niedzielę zaszczepionych zostanie tu 25 pracowników tej lecznicy.

 

Pierwsi szczepionkę przyjęli m.in. ordynator oddziału zakaźnego prof. Krzysztof Simon, pielęgniarka oddziałowa drugiego oddziału zakaźnego Anna Jędra oraz dyrektor szpitala Janusz Jerzak.

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie