Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. w Polsce potrwa narodowa kwarantanna. Obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła w Niemczech 30 tysięcy. Wiceprezydent Brazylii Hamilton Mourăo uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

Relacja na żywo
Strona odświeża się automatycznie

Liczba pacjentów z Covid-19 w brytyjskich szpitalach najprawdopodobniej już przekroczyła poziom z kwietniowego szczytu, a niektóre szpitale są na granicy wydolności - podały w poniedziałek brytyjskie media.

Parlament Słowacji znowelizował w poniedziałek konstytucję, umożliwiając rządowi przedłużanie stanu wyjątkowego o 40 dni. Tego samego dnia nowelizację podpisała prezydent Zuzana Czaputova. Dotychczasowe zapisy ograniczały obowiązywanie regulacji nadzwyczajnych do 90 dni.

Listopad 2020 roku był miesiącem, gdy w Rosji odnotowano najwyższą śmiertelność z powodu Covid-19: zmarło 35,6 tys. zainfekowanych osób - podał w poniedziałek urząd statystyczny Rosstat. Miesiąc wcześniej, w październiku, zmarło 24,3 tys. chorych.

Węgry otrzymały 6 tys. dawek rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 - poinformował w poniedziałek na Facebooku węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Nie określił jednak, kiedy rozpocznie się jej podawanie.

Statystyki dotyczące pandemii koronawirusa w Belgii wciąż się poprawiają. W ciągu tygodnia liczba nowych przypadków spadła o 15 proc. , a liczba hospitalizacji - o 11 proc.

W Holandii wykryto 11 przypadków nowego, prawdopodobnie bardziej zakaźnego typu koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

445 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 8585 następnych zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. To drugi dzień wyraźnego spadku wykrytych infekcji, ale przy mniejszej liczbie testów. Wykonano ich 68 tys.

Aż o 41 385 zwiększyła się liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym dobowym wzrostem od początku epidemii - podał w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też kolejne 357 zgonów w związku z Covid-19.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył w poniedziałek na swoim blogu, że rosyjskie media publiczne rozpowszechniły fałszywe informacje na temat europejskich i amerykańskich szczepionek przeciw Covid-19 w krajach, w których Moskwa chce sprzedawać własną szczepionkę.

Wraz z przedłużaniem się w Hiszpanii epidemii SARS-CoV-2 rośnie odsetek dzieci zakażonych koronawirusem. Pomiędzy pierwszą a drugą falą epidemii zwiększył się on z 1 do 12 proc. wśród łącznej liczby chorych w tym kraju.

W połowie grudnia odsetek osób w Wielkiej Brytanii, u których wykryto nową odmianę koronawirusa w stosunku do wszystkich stwierdzonych zakażeń, wahał się od 68 proc. w Londynie do 7 proc. w północno-zachodniej Anglii - wynika danych urzędu statystycznego ONS.

Niektóre okręgi w Niemczech nie będą używały otrzymanych szczepionek przeciwko Covid-19 z powodu podejrzeń, że podczas ich transportu mogło dojść do przerwania łańcucha chłodniczego - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Holandia wprowadza od wtorku wymóg przedstawienia przez osoby przekraczających negatywnego wyniku testu na COVID-19 oraz podpisanego oświadczenia zdrowotnego - ponformowało w poniedziałek polskie MSZ. Podkreślono, że test nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Holandii.

Rząd Hiszpanii dysponuje już przepisami, dzięki którym mógłby nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw Covid-19 - wskazują krajowe media w poniedziałek. Rząd deklaruje wprawdzie, że w całej Hiszpanii szczepienia przeciw Covid-19 będą odbywały się w sposób dobrowolny, ale nakazał przygotowanie spisu osób, które odmówią poddaniu się im.

Ośmiu pracownikom domu opieki w Stralsundzie na północy Niemiec omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację, wykazywały objawy grypopodobne - informuje w poniedziałek dziennik "Bild". Według informacji producenta szczepionki, koncernu BioNTech, większe dawki preparatu zostały już przebadane w testach i nie stwierdzono poważnych konsekwencji ich podania dla zdrowia. Nie zgłoszono też żadnych trwałych efektów niepożądanych. 

Postępowanie dyscyplinarne wobec 13 lekarzy, uznanych za "negacjonistów" pandemii koronawirusa i przeciwników różnych szczepionek, wszczęła Izba Lekarska z Rzymu. Podstawą postępowania były wypowiedzi medyków w mediach społecznościowych i w telewizji. Wśród lekarzy, wobec których otwarto postępowanie, są zwolennicy poglądów, że "Covid-19 nie istnieje" albo że "jest jak grypa", a także antyszczepionkowcy.

Fińskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek o wykryciu pierwszego w kraju przypadku zakażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa, wykrytym wcześniej w Wielkiej Brytanii. Zakażony to obywatel fiński, który przybył z Wysp po Bożym Narodzeniu.

Choć szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zakłada podanie dwóch dawek preparatu w odstępie trzech tygodni, Belgia zastanawia się na podawaniem tylko jednej. Miałoby to przyspieszyć proces szczepień w tym kraju. Znany belgijski wakcynolog Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii powiedział telewizji VRT, że takie podejście, określane jako "model kanadyjski", rozważa grupa ekspertów kierująca kampanią szczepień w kraju.

Prawie 90 tysięcy pracowników służby zdrowia we Włoszech zakaziło się koronawirusem od początku pandemii - poinformował w poniedziałek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Dane ogłosił dzień po rozpoczęciu szczepień głównie wśród lekarzy i pielęgniarek. Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych wśród personelu medycznego to 273 lekarzy oraz 50 pielęgniarzy i pielęgniarek. Liczba zgonów wśród lekarzy jest najwyższa w Europie.

W Hiszpanii i Portugalii służby medyczne potwierdzają kolejne zakażenia nowym, uznawanym za bardziej zakaźny szczepem koronawirusa. Do popołudnia w poniedziałek w obu krajach odnotowano łącznie około 60 infekcji.

We Włoszech na trzy dni, do środy włącznie, złagodzono restrykcje w ramach walki z pandemią Covid-19 w okresie świąteczno-noworocznym. Kraj przeszedł ze strefy czerwonej do pomarańczowej, a obywatele z większą swobodą mogą poruszać się po swojej gminie: iść na zakupy, na spacer, do kościoła czy pobiegać w parku. Między 5.00 a 22.00 nie jest już konieczne posiadanie zaświadczenia, w którym podaje się powód wyjścia z domu oraz adres, pod który się zmierza. Było to obowiązkowe w poprzednich dniach.

Ewentualne przedłużenie po 17 stycznia obecnych obostrzeń zależy od tego, jak zachowamy się w najbliższym czasie, jak spędzimy ferie i jakie będą wyniki zakażeń po świętach – zaznaczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Moim zdaniem niskie liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 i zgonów na COVID-19 wynikają z okresu świątecznego, a od wtorku do czwartku znów będą wyższe - powiedział dr Michał Sutkowski. Zdaniem eksperta, etap pandemii jest podobny do tego przed świętami.

Co najmniej 200 osób przyjmie w poniedziałek szczepionkę przeciwko COVID-19 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, największym w Polsce. W niedzielę preparat otrzymało 150 osób. Jak dotąd nikt nie miał niepożądanych objawów – poinformowała rzeczniczka lecznicy Maria Włodkowska.

Reprezentacja Polski nie wystartuje w Oberstdorfie w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich, inaugurujących jednocześnie Turniej Czterech Skoczni. Taką decyzję podjęto w związku z pozytywnym wynikiem testu Klemensa Murańki na koronawirusa.

Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień – powiedział w poniedziałek bp prof. Jacek Grzybowski, jeden z ekspertów ds. bioetycznych KEP.

Każda osoba, niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, może leczyć się na COVID-19, podlegać bezpłatnej diagnostyce oraz uzyskać bezpłatne szczepienie - podkreślił w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W niedzielę zaszczepionych zostało około 2 tys. pracowników personelu medycznego, duża część szpitali zadeklarowała, że wyszczepi w poniedziałek personel dawkami, które przyszły do Polski w ramach pierwszego, 10-tysięcznego transportu - powiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Wyniki dotyczące zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach będą wyższe – ocenił w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że najnowszy bilans COVID-19 jest efektem świąt i mniejszej liczby zleceń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Przed południem ruszyły w poniedziałek szczepienia przeciw COVID-19 personelu medycznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach (woj. podlaskie). Na razie trafiło tam 150 dawek szczepionki.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał na razie 225 szczepionek przeciw COVID-19 i tyle też osób zostanie zaszczepionych - poinformowała w poniedziałek rzecznik placówki Anna Szafrańska.

Rząd Japonii wstrzymał w poniedziałek do końca stycznia możliwość przyjazdu do kraju dla cudzoziemców z większości obszarów świata, niemających zezwolenia na stały pobyt. Ma to zapobiec zakażeniom nową odmianą koronawirusa – podały japońskie media.

Żadna z osób, które w niedzielę przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi, nie zgłosiła niepożądanych reakcji poszczepiennych - poinformowali dyrektorzy szpitali w woj. warmińsko-mazurskim, które już szczepią medyków.

Polscy skoczkowie narciarscy, którzy szykują się do startu w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, przechodzą dodatkowe badania na obecność koronawirusa. Od ich wyników zależy, czy będą mogli wziąć udział w poniedziałkowch kwalifikacjach.

Liczący około 350 tys. dawek transport szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Pfizer dotrze do Hiszpanii z opóźnieniem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Salvador Illa. Ładunek spodziewany był w poniedziałek rano.

Żołnierze, którzy w Boże Narodzenie brali udział w operacji "Zumbach", zostaną wyróżnieni nagrodami pieniężnymi - poinformował szef MON Mariusz Błaszcak. Od piątku do niedzieli żołnierze OT i operacyjni przeprowadzali testy na obecność koronawirusa u kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii.

Szczepionki przeciw COVID-19, które w poniedziałek rano przyleciały do Polski, dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Dodał, że z magazynu część z nich trafi w poniedziałek do hurtowni farmaceutycznych, a następnie do szpitali.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi zapowiedziała w poniedziałek zamknięcie granic dla przyjezdnych z zagranicy od 1 stycznia w związku z nową mutacją koronawirusa zidentyfikowaną w Wielkiej Brytanii. Ograniczenia mają potrwać przez dwa tygodnie.

Spółki należące do Grupy PLK przekazały ponad 700 tys. zł dla jednostek medycznych na walkę z koronawirusem - podały w poniedziałek PKP PLK. Środki trafią m.in. do szpitala w Ciechanowie. Łącznie Grupa na walkę z pandemią przekazała blisko 5 mln zł.

Mimo rozpoczęcia w Rosji kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi zainteresowanie Rosjan szczepieniem nie wzrosło i jedynie 38 proc. gotowych jest się zaszczepić, a 58 proc. nie jest gotowych poddać się zabiegowi - poinformowało w poniedziałek Centrum Lewady.

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W dwóch spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w dwóch innych spółkach liczba zakażonych nieznacznie wzrosła.

Mobilne punkty sczepień w poszczególnych gminach będą powstawały na przełomie stycznia i lutego - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier: dzisiaj przyjechało do Polski 300 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 i rozpoczynamy dystrybucję.

Mamy do czynienia z nieustannym rozwojem technologicznym, czego dowodem są szczepionki przeciw COVID-19. Cieszmy się z tego, a nie podważajmy na każdy możliwy sposób zdobyczy nauki - podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Dobrze byłoby, żeby ludzie zaszczepili się na COVID-19, a nie żyli w świecie mitów, bajek i głupoty - powiedział Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Gorzowie Wlkp. i były Komendant Główny Policji.

47 proc. Polaków deklaruje, że zamierza się zaszczepieć przeciwko COVID-19. Bardziej skłonne do szczepień są osoby czerpiące wiedzę z gazet i programów informacyjnych. Duża część Polaków, 44 proc., wciąż jednak jest sceptyczna - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż IBRiS.

Kolejna partia szczepionek przeciw COVID-19 przyjedzie do Polski do końca roku - powiedział prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

W Korei Południowej wykryto pierwsze przypadki nowego typu, zmutowanego i wysoce zaraźliwego, koronawirusa z Wielkiej Brytanii - poinformowała w poniedziałek rano czasu lokalnego Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA).

Przedstawiciele władz alpejskich regionów Włoch zaapelowali do rządu o podanie ostatecznej daty inauguracji sezonu narciarskiego. Tak zareagowali na zastrzeżenia ekspertów, którzy przeciwni są otwarciu stoków zgodnie z wcześniejszym kalendarzem, czyli 7 stycznia.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 226 274 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 1663 kolejne zgony.

Prezydent Donald Trump podpisał przegłosowany przez Kongres pakiet gospodarczy na czas koronawirusa - poinformował w niedzielę Biały Dom. Wcześniej przywódca USA krytykował pakiet, oceniając, że kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów jest w nim zbyt niska.

PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Wiceprezydent Brazylii Hamilton Mourăo uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - podało w niedzielę jego biuro. W lipcu wirusa zdiagnozowano u prezydenta Jaira Bolsonaro, który po prawie trzech tygodniach pozbył się infekcji.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła w Niemczech 30 tysięcy. Jak podał w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w RFN 348 kolejnych zgonów i 10 976 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie