Węgry. Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły dzień wcześniej niż planowano

Świat
Węgry. Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły dzień wcześniej niż planowano
PAP/EPA/Sashenka Gutierrez
Szczepienia na Węgrzech ruszyły dzień wcześniej niż planowano

- Węgry rozpoczęły szczepienia przeciwko Covid-19 w sobotę - poinformował rzecznik węgierskiego rządu agencję Reutera. Wcześniej zapowiadano, że szczepienia zaczną się 27 grudnia. Pierwsza partia szczepionki Pfizer-BioNTech wystarczy do zaszczepienia 4875 osób.

Pierwsza partia szczepionek zgodnie z planem dotarła na Węgry w sobotę rano.

 

- W sobotę rozpoczęliśmy szczepienia pracowników systemu ochrony zdrowia - powiedział, cytowany przez agencję Reutera, rzecznik rządu.

 

Ruszyły dzień wcześniej

 

Wcześniej zapowiadano, że pierwsze szczepienia ruszą na Węgrzech 27 grudnia - podobnie jak w pozostałych krajach UE. W środę premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział, że jako pierwsi zaszczepieni zostaną lekarze, pielęgniarki oraz inni przedstawiciele personelu medycznego. Kolejnym etapem będą szerokie szczepienia.

 

ZOBACZ: Transporty szczepionek w krajach UE. W asyście policji

 

Orban mówił również, że decyzja o tym, jakie szczepionki zostaną użyte będzie zależeć od procesu dopuszczenia szczepionki przez UE i władze Węgier. Jak dodał, Węgry prowadzą rozmowy na temat szczepionek z USA, Europą, Rosją, Chinami i Izraelem, w tym - tych preparatów, które nie zostały jeszcze certyfikowane.

 

Wcześniej KE uprzedziła Węgry, że w krajach członkowskich UE mogą być stosowane wyłącznie szczepionki, które przeszły certyfikację Unii Europejskiej.

 

Dobrowolne i bezpłatne szczepienia

 

Szczepienia na Węgrzech mają być dobrowolne i bezpłatne. Węgry przygotują dla swoich obywateli elektroniczny system potwierdzenia szczepień.

 

Władze Węgier prowadzą rejestrację online dla chętnych, którzy chcą się zaszczepić, by móc oszacować, ile szczepionek będzie potrzebnych. We wtorek informowano, że zgłosiło się już ponad 300 tys. osób.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie