"Kevin sam w domu" w wigilię o 20:00. To kultowy film nie tylko w Polsce

Kultura
"Kevin sam w domu" w wigilię o 20:00. To kultowy film nie tylko w Polsce
Telewizja Polsat

Rodzinne oglądanie "Kevina samego w domu" w czasie świąt Bożego Narodzenia stało się w Polsce tradycją. Okazuje się jednak, że świąt bez komedii Chrisa Columbusa, która w tym roku skończyła 30 lat, nie wyobrażają sobie też mieszkańcy innych krajów, m.in. Czech czy Hiszpanii.

W tym roku Telewizja Polsat po raz kolejny pokaże film "Kevin sam w domu" w wigilijny wieczór. Początek tradycyjnie o godz. 20:00; w tym roku kultową produkcję będzie można zobaczyć również na stronie głównej Interia.pl. W 2019 roku świąteczny hit obejrzało prawie 3,8 miliona widzów.

 

Emisja filmu w Boże Narodzenie stała się już tradycją, którą Polsat pielęgnuje od lat. Gdy w 2010 roku widzowie dowiedzieli się, że w podczas świąt może zabraknąć filmu, zasypali mailami i listami skrzynki pocztowe stacji, aby do tego nie dopuścić.

 

Polsat nie miał innego wyboru i uległ prośbom, a "Kevin sam w domu" sprawił, że po raz kolejny był liderem oglądalności.

 

ZOBACZ: Święta z polsatnews.pl. Oto najpiękniejsze choinki naszych czytelników

Natomiast Stany Zjednoczone, czyli ojczyzna Kevina, nie łączą tego filmu ściśle ze świętami Bożego Narodzenia. - Możliwe, że dla niektórych ludzi" "Kevin sam w domu" jest tradycją, ale nie sądzę, że jest to szczególnie popularny obecnie film świąteczny - mówi Nick z Virginia Beach.

 

Jak dodaje, film "To wspaniałe życie" jest tym, który oglądał z rodziną przez wiele lat. - Wydaje mi się, że wciąż jest on bardzo popularny" - dodaje. Jego zdaniem najchętniej oglądane obecnie filmy świąteczne w USA to "Elf", "Prezent pod choinkę", "To właśnie miłość" i "To wspaniałe życie".

 

W Wielkiej Brytanii oglądają "Bałwanka"

 

Harry, Brytyjczyk, który od lat mieszka w Warszawie, mówi, że nie zdziwiła go wielka popularność "Kevina samego w domu" w Polsce. Dodaje jednak, że nie jest to aż tak kultowa pozycja w jego ojczyźnie.

 

- Dwa najbardziej tradycyjne filmy w czasie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii to "Dźwięki muzyki" i "Bałwanek". Oba są w telewizji w każde święta - i tylko w święta - wyjaśnia.

 

Z kolei pochodzący z Londynu Tom przypomina, że najważniejsze w święta jest przemówienie królowej Elżbiety II. - A później ogląda się jakiś bardzo znany film, najczęściej familijny. Ale nie jest to jeden konkretny film co roku. Są też odcinki specjalne topowych seriali, np. "Doktor Who" - dodaje.

 

"Kevina" uwielbiają także w Czechach i Niemczech

 

"Kevin sam w domu" jest za to jednym z żelaznych punktów repertuaru w czasie świąt w Czechach. W tym roku w Wigilię wyemituje go jedna z ogólnokrajowych komercyjnych stacji. W programie telewizji publicznej i stacji prywatnych nie może też zabraknąć baśni "Trzy orzeszki dla Kopciuszka", czechosłowacko-niemieckiej koprodukcji z 1973 r.

 

ZOBACZ: Czy w święta spadnie śnieg? Prognoza pogody na Boże Narodzenie

 

W Niemczech film o przygodach ośmiolatka także jest uważany za kultowy. "Kevin sam w domu" jest emitowany przez telewizję Sat.1 w każde święta Bożego Narodzenia od lat, dlatego stał się częścią świątecznej tradycji wielu rodzin - informuje serwis internetowy dziennika "Augsburger Allgemeine" i dodaje, że kiedy stacja nie uwzględniła go w programie w 2013 r., widzowie byli zawiedzeni.

 

Stine z Ebern  przekonuje jednak, że rodzinne oglądanie filmów w telewizji nie jest powszechnym zwyczajem.

 

- Ludzie idą do kościoła, jedzą kolację, a później siedzą razem, rozmawiają, śpiewają i jedzą domowej roboty ciasteczka. Dzieci bawią się zabawkami, które dostały od Mikołaja - opowiada.

 

Za to w sylwestra w Niemczech tradycyjnie ogląda się "Dinner for One" - brytyjski, 18-minutowy skecz nagrany w 1963 r. Jest on również niezwykle popularny m.in. w Szwecji, Danii i Norwegii.

 

"Kevin" rządzi także na Półwyspie Iberyjskim

 

Bez "Kevina" świąt nie wyobrażają sobie także Portugalczycy i Hiszpanie. Oglądają go też Włosi, chociaż nie aż tak chętnie. Hitem są za to włoskie tzw. cinepanettone, czyli ukazujące się w grudniu świąteczne komedie, często nisko oceniane przez krytyków filmowych. W tym roku premierę miały "Wakacje na Marsie".

 

- Zwykle nie oglądam filmów w święta Bożego Narodzenia, gramy za to w gry - mówi pochodzący z Sardynii Stefano. W święta popularna jest zwłaszcza tombola - tradycyjna włoska gra podobna do bingo.

 

Wśród świątecznych klasyków filmowych chętnie oglądanych we Włoszech Stefano wymienia także "Nieoczekiwaną zmianę miejsc", "To właśnie miłość", "Życie jest piękne" oraz "Willy Wonka i fabryka czekolady". Z kolei w Finlandii, w której mieszka, ogląda się "To wspaniałe życie" i "Najlepsze z najlepszych: Święta z Disneyem" z 1958 r.

 

Mieszkająca w Paryżu Anneliese mówi, że we Francji nie ma "kultu" Kevina, nie ma także innych filmów, które tradycyjnie ogląda się w święta.

 

ZOBACZ: Boże Narodzenie. Na drogach będzie więcej policjantów

 

- Francuzi są bardzo przywiązani do tego, co rodzime i francuskie, więc trudno, żeby oglądanie zagranicznego filmu stało się czymś powszechnie praktykowanym - przekonuje.

 

Podobnie odpowiada mieszkający w Sztokholmie Viktor. - Mamy wiele szwedzkich starych filmów, które oglądamy w święta - mówi.

 

"Kevina" oglądają także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

Brytyjski serwis money.co.uk przeanalizował, jakie świąteczne filmy były najczęściej wyszukiwanie w Internecie w 18 krajach przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem. "Kevin sam w domu" znalazł się na pierwszym miejscu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Singapurze. Jest on także popularny m.in. na Filipinach.

 

- Co roku w grudniu emituje go nasza lokalna stacja telewizyjna - mówi Aj z Iloilo.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie