Porozumienie po brexicie. Potajemna rozmowa Johnsona i von der Leyen

Świat
Porozumienie po brexicie. Potajemna rozmowa Johnsona i von der Leyen
fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Biuro brytyjskiego premiera nie zaprzeczyło, że rozmowa Johnsona z von der Leyen miała miejsce, ale przypomniało też, że przy okazji poprzednich rozmów oboje politycy zapowiedzieli, iż pozostaną w kontakcie podczas negocjacji

Brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadzili w poniedziałek wieczorem kolejną rozmowę telefoniczną, ale tym razem potajemną, bez żadnych oświadczeń po niej - ujawnił we wtorek Reuters.

Według źródeł agencji, rozmawiali oni o rybołówstwie, które pozostaje jedną z głównych przeszkód w osiągnięciu porozumienia o relacjach brytyjsko-unijnych po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, a także o wprowadzanych przez kraje UE restrykcjach w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii w związku z nową odmianą koronawirusa.

 

ZOBACZ: WHO: na razie brak dowodów, by nowy szczep powodował cięższy przebieg Covid-19

 

 

Źródła agencji Reutera twierdzą, że Bruksela wydaje się być skłonna zaakceptować zmniejszenie wartości swoich połowów na wodach Wielkiej Brytanii o 25 proc. stopniowo od 2021 roku.

 

Biuro brytyjskiego premiera nie zaprzeczyło, że rozmowa Johnsona z von der Leyen miała miejsce, ale przypomniało też, że przy okazji poprzednich rozmów oboje politycy zapowiedzieli, iż pozostaną w kontakcie podczas negocjacji.

Artykuł byłego doradcy May 

Brytyjska stacja Sky News wskazuje, że spekulacje na temat możliwego zawarcia porozumienia zwiększa także artykuł napisany dla portalu Politico przez byłego specjalnego doradcę Theresy May ds. europejskich Raoula Ruparela, który przestawia w jaki sposób mógłby wyglądać kompromis w kwestii rybołówstwa. May była premierem Wielkiej Brytanii w latach 2016-2019.

 

ZOBACZ: Brytyjski kryzys ekonomiczny. Widmo brutalnego brexitu

 

Sky News podaje też, powołując się na źródła, że jeśli porozumienie zostanie zawarte, to brytyjski parlament, który ma obecnie przerwę świąteczno-noworoczną, mógłby zostać zwołany na 30 grudnia, aby je ratyfikować.

 

Okres przejściowy po brexicie kończy się 31 grudnia. Jeśli do tego czasu porozumienie nie zostanie zawarte i ratyfikowane, od nowego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Kiedy porozumienie z UE?

W ciągu najbliższych godzin możliwe jest zawarcie porozumienia UE z W. Brytanią w sprawie umowy handlowej po brexicie - powiedziało PAP źródło dyplomatyczne. Informacje o zbliżeniu stanowisk przekazał przedstawicielom państw UE we wtorek główny unijny negocjator Michel Barnier.

 

ZOBACZ: Brexit, Covid-19, klimat. Główne tematy unijnego szczytu

 

- Rozmowy między UE i Londynem cały czas się toczą. Jest zbliżenie stanowisk, ale nie ma przełomu jeśli chodzi o kwestie dotyczące rybołówstwa. W ciągu najbliższych godzin możemy się spodziewać zawarcia tego porozumienia, pomimo różnic pomiędzy stronami. Te różnice - choć ciągle się utrzymują - obecnie umożliwiają zawarcie tej umowy - oświadczył PAP wysoki rangą unijny dyplomata.

 

"Nie ma możliwości, aby dopełnić procedur ratyfikacyjnych w tym roku, szczególnie w PE. Jednak możliwe byłoby zastosowanie rozwiązań tymczasowych, podpisania umowy i w dalszym terminie, w styczniu czy lutym, dopełnienia pełnej procedury ratyfikacyjnej. Oczywiście państwa członkowskie muszą mieć też czas na polityczna ocenę potencjalnego porozumienia" - dodał dyplomata.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie