Pierwsze szczepienia w Polsce. "Zgłosiło się 300 tys. osób"

Polska
Pierwsze szczepienia w Polsce. "Zgłosiło się 300 tys. osób"
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. W całej Polsce takich szpitali jest ponad 500.

- W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski - mówił na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie za kilka dni. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory - z grupy zero - do szczepień zgłosiło się 300 tys. chętnych.

Szczepienia przeciw koronawirusowi pracowników ochrony zdrowia, które mają rozpocząć się 27 grudnia, odbędą się w 72 szpitalach, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie czy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Psarskiego w Ostrołęce.

 

Podczas wtorkowej konferencji w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA premier zapowiedział, że pierwsze szczepionki dotrą do Polski 26 grudnia.

 

ZOBACZ: Nowa mutacja koronawirusa. Pfizer i Moderna zbadają skuteczność swoich szczepionek

 

- Będziemy najpierw szczepili grupę zero - służby medyczne najbardziej tego potrzebujące (…). Wkrótce potem przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień. Szczepionka jest światełkiem w tunelu. Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że przebiegają w sposób prawidłowy, skutki uboczne występują w bardzo niewielkim procencie - mówił Morawiecki.

 

Dodał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie za kilka dni.

 

Podkreślił, że po Świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższych kilka miesięcy będzie "największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzymy się w ostatnich latach".

 

"Nie ma lekarstwa, ale jest już szczepionka"

 

Morawiecki zaznaczył, że "codziennie Covid-19 zbiera swoje śmiertelne żniwo".

 

- Nie ma jeszcze lekarstwa, ale jest już szczepionka. Dlatego dzisiaj mogłem tutaj, w szpitalu zobaczyć na własne oczy, jak proces szczepienia będzie wyglądał - jego zasady, jego kryteria, bezpieczeństwo tego procesu - mówił.

 

Szef rządu przekazał też, że w pierwszym tygodniu 2021 r. Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zatwierdzi drugą szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Moderna, która również została zamówiona przez Polskę.

 

"Zgłosiło się ponad 300 tys. osób"

 

Szef KPRM Michał Dworczyk ogłosił, że "26 grudnia wieczorem do Polski trafi 10 tysięcy sztuk szczepionek".

 

- 27 grudnia trafią do 73 szpitali. Do końca stycznia będzie łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co umożliwi zaszczepienie około 750 tys. pacjentów - wyjaśnił.

 

Dodał, że z grupy zero, do dziś, do szczepienia zgłosiło ponad 300 tys. osób.

 

- Ale cały czas ten nabór trwa, dlatego też chcemy zaapelować, żeby wszyscy wykorzystali ten czas na zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, NFZ - powiedział Dworczyk.

 

ZOBACZ: Premier: Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem

 

Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr Waldemar Wierzba zapewnił, że "ze strony szpitala dołożyliśmy wszelkich starań, by udzielić w bardzo dobrych warunkach, komfortowych, dla dużej liczby".

 

- Jesteśmy w stanie zaszczepić 1000 chętnych w sześciu miejscach na terenie szpitala - zarówno osoby, które się zgłoszą jak i pracowników naszego szpitala. Gorąco, tak jak i pan premier, zapraszam do skorzystania z tego dobrodziejstwa - oświadczył.

 

"Będziemy szczepić grupy kolejne, jeśli zabraknie chętnych z priorytetowych"

 

Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej o to, jak zostanie rozwiązana kwestia szczepień osób, które chciałyby się zaszczepić jak najszybciej, a nie są w grupie priorytetowej.

 

Morawiecki przyznał, że rzeczywiście może wystąpić taka sytuacja, że grupa, która w danym momencie ma swoją kolejność w szczepieniu, nie będzie wystarczająco duża, żeby można było wykorzystać wszystkie dostępne szczepionki.

 

ZOBACZ: Szczepienie albo koniec współpracy. Dyrektor postawił ultimatum, dostał pogróżki

 

- Opracowujemy zatem procedurę, która najwcześniej będzie potrzebna dopiero pod koniec stycznia lub może w lutym, po to, żeby szczepionki się nie marnowały lub statystycznie wiemy, że to nie jest możliwe, że tu i ówdzie wystąpią takie przypadki - oświadczył premier. Wskazywał, że Polska zamówiła powyżej 60 mln dawek szczepionki, co daje możliwość zaszczepiania ponad 30 mln osób.

 

- Jeżeli będzie brakowało chętnych w danej grupie, to będziemy starali się grupy kolejne zachęcać, zapraszać do szczepień, żeby jak najmniej dawek się marnowało - dodał premier.

 

ZOBACZ: WHO: na razie brak dowodów, by nowy szczep powodował cięższy przebieg Covid-19

 

Powiedział, że luty i marzec będą przełomowe jeśli chodzi o dostępność szczepionek innych firm.

 

- Dziś podczas rady medycznej pojawił się głos jednego z profesorów, że w kwietniu może być wręcz nadmiar szczepionek, chciałbym bardzo żeby tak było - stwierdził Morawiecki.

 

W każdej gminie mobilny punkt szczepień

 

Z kolei Dworczyk zapewnił, że w każdej gminie będzie mobilny punkt szczepień.

 

- On będzie mógł dojechać do osób, które mają ograniczoną mobilność. Oprócz tego w tej chwili we współpracy z samorządami i m.in. Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną organizujemy również dowóz osób do punktów szczepień. Tak, żeby ten proces przechodził jak najbardziej efektywnie - wytłumaczył.

 

Zaznaczył, że system szczepień został tak zorganizowany, by każdy, kto chce się zaszczepić mógł to zrobić w "niekłopotliwy sposób".

 

- Przygotowujemy infrastrukturę, którą mogę nazwać nadmiarową; chcę, by niemal w każdej gminie było więcej możliwości po to, by cały proces szczepień przeciw Covid-19 przebiegł jak najszybciej i żeby wykorzystać w krótkim czasie jak największą liczbę dawek - powiedział Morawiecki.

 

Etap zero

 

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

 

ZOBACZ: Pierwsze szczepienia na COVID-19 w Polsce. Podano termin

 

Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.

 

Kto ma prawo do pierwszych szczepień?

 

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony. Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.

 

Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. W całej Polsce takich szpitali jest ponad 500.

 

Lista 72 szpitali

 

Poniżej lista 72 szpitali, do której dotarła Polska Agencja Prasowa, które wezmą udział w pierwszych szczepieniach personelu ochrony zdrowia. Szczepienia mają rozpocząć się 27 grudnia.

 

1. 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOP im. Kontradmirała prof. Wiesława Łasińskiego w Gdańsku

2. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

3. Kutnowski Szpital Samorządowy

4. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu

5. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

6. Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego

7. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu

8. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

9. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie

10. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

11. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie

12. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku

13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach

14. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach

15. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku

16. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie

17. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim

18. SP ZOZ MSWIA w Katowicach

19. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie

20. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

21. SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, Szpital wielospecjalistyczny

22. Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

23. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu

24. Szpital Powiatowy w Radomsku

25. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu

26. Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu

27. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie

28. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie

29. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

30. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica

31. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

32. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

33. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

34. Szpital w Ostródzie

35. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

36. Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie

37. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

38. Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie

39. Szpital Wojewódzki w Koszalinie

40. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

41. Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Gdynia

42. Tomaszowskie Centrum Zdrowia Tomaszów Mazowiecki

43. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu

44. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

45. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ w Poznaniu

46. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.

47. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie

48. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi

49. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

50. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu

51. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Biała Podlaska

52. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku

53. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku

54. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

55. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

56. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie

57. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy

58. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

59. Wojewódzki Szpital Zespolony Im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie

60. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu

61. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu

62. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach

63. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

64. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

65. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie

66. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku

67. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej Jelenia Góra

68. Zespół Opieki Zdrowotnej w Białej

69. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy

70. Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu

71. Centrum Medyczne w Łańcucie

72. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce

pgo/ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie