Ostatni dzień lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. PLL LOT podstawią Dreamlinera

Polska
Ostatni dzień lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. PLL LOT podstawią Dreamlinera
PLL LOT/Adam Myszkowski
Boeing 787 Dreamliner to największy typ samolotu we flocie PLL LOT

Popołudniowy rejs z Warszawy do Londynu-Heathrow PLL LOT wykona swoim największym samolotem - Boeingiem 787-9 Dreamliner - poinformował w poniedziałek rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Maszyna na pokład może zabrać 294 pasażerów.

W poniedziałek o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller w nocy z niedzieli na poniedziałek poinformował, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek". Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - wskazał.

 

ZOBACZ: Polscy naukowcy opracowali test rozróżniający wirusy SARS-CoV-2 i grypy

 

- Czekamy na decyzje rządu ws. lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Na tę chwilę mogę przekazać, że dziś mamy zaplanowane dwa loty z Warszawy do Londyn-Heathrow. Pierwszy rejs odbył się rano, a na lot popołudniowy podstawimy Boeinga 787-9 Dreamliner - powiedział Moczulski.

 

Do Warszawy z Londynu przylecą w poniedziałek dwa samoloty PLL LOT

 

Boeing 737 z Warszawy do Londynu wyleciał o godz. 7:35, na pokład samolotu może zabrać 186 pasażerów. Samolot według rozkładu ma lądować na stołecznym Lotnisku Chopina o 13:55.

 

Kolejny, drugi rejs LOT-u z Warszawy zaplanowany jest na 15:40 dreamlinerem, który na pokład może zabrać 294 osoby. Lądowanie samolotu w stolicy zaplanowane jest na 22:05.

 

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii.

 

ZOBACZ: "Zwroty COVID" z UFG za odwołane wycieczki. Wnioski tylko do końca roku

 

Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

 

Minister zdrowia do przyjezdnych z Wysp: proszę kontaktować się z sanepidem

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył z kolei, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

 

"Proszę kontaktować się z lokalnym sanepidem" - napisał minister zdrowia na Twitterze.

 

W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie