Minister zdrowia Francji: szczepionki działają przeciw nowej mutacji koronawirusa

Świat
Minister zdrowia Francji: szczepionki działają przeciw nowej mutacji koronawirusa
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Francuski minister zdrowia Olivier Veran ocenił w poniedziałek, że obecne szczepionki na Covid-19 powinny być skuteczne również przeciwko najnowszej mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Jak dodał, nowa odmiana SARS-CoV-2 może już krążyć także we Francji.

- Z założenia nie ma żadnego powodu by myśleć, że szczepionka nie będzie skuteczna - oświadczył Veran w wywiadzie dla radia Europe 1, komentując wykrycie nowej odmiany patogenu, która według naukowców może być nawet 70 proc. bardziej zaraźliwa od dotychczas dominującej.

 

Według Verana, mimo tymczasowego zamknięcia granicy z Wielką Brytanią przez Francję, "jest całkowicie możliwe, że ten wirus krąży we Francji". Jak jednak dodał, dotychczasowe badania nie wykryły dotąd w tym kraju nowej odmiany SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Nowy szczep koronawirusa. Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone

 

- W tym momencie mamy ryzyko teoretyczne - dodał minister.

 

Veran zapowiedział, że szczepienia we Francji ruszą od 28 grudnia i w pierwszej fazie do lutego zaplanowano zaszczepienie miliona osób.

 

Koronawirusy nieustannie mutują

 

Nowy szczep koronawirusa, który pojawił się w Anglii, spowodował znaczące ograniczenie planów poluzowania restrykcji w Wielkiej Brytanii. Ponadto, kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wyspami.

 

Na razie w kwestii VUI-202012/01, bo takie oznaczenie nadano nowej odmianie, więcej jest niewiadomych. To, że rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczasowa jest wysoce prawdopodobne.

 

ZOBACZ: Nowa odmiana koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Co o niej wiemy?

 

To, że wirusy, w tym koronawirusy, nieustannie mutują, jest normalną rzeczą, więc sam fakt, że w wyniku tych mutacji powstała nowa odmiana nie jest niczym niespodziewanym. Zdarzyło się to już w przeszłości.

 

Wirus, który obecnie dominuje na świecie, nie jest już tym samym, co ten, którego po raz pierwszy wykryto w chińskim mieście Wuhan. Mutacja D614G pojawiła się w Europie w lutym i stała się globalnie dominującą formą wirusa. Rozprzestrzenienie się innej, A222V, wiązane jest z letnimi wakacjami w Hiszpanii.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie