Polscy naukowcy opracowali test rozróżniający wirusy SARS-CoV-2 i grypy

Technologie
Polscy naukowcy opracowali test rozróżniający wirusy SARS-CoV-2 i grypy
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/Belova

Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN). Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test – poinformowali naukowcy.

Test MediPAN-COVID+Flu - zdaniem jego twórców - szybko, łatwo i wiarygodnie pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2 czy wirusem grypy.

 

"Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie, co test wykrywający wyłącznie COVID-19. Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii" – przekazał Instytut.

 

"Jedno pobranie bez dodatkowego odwiedzania punktów poboru"

 

Naukowcy z IChB PAN zwrócili uwagę, że kumulacja zachorowań w szczycie sezonu grypowego może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, "natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia".

 

ZOBACZ: Naukowcy: 20 proc. ludzi na świecie może nie otrzymać szczepionki do 2022 roku

 

Wskazali przy tym, że objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innych terapii. "Jedno pobranie materiału ochroni pacjentów przed koniecznością dodatkowego odwiedzania punktów poboru, a możliwość odróżnienia dwóch wirusów w czasie jednego procesu skróci czas pracy diagnostów i wykorzystanie infrastruktury laboratoryjnej" – podkreślili badacze.

 

Nowy test jest przeznaczony do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B.

 

"Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta" – podano w komunikacie.

 

IChB PAN: test doskonale wpisuje się w zalecenia WHO

 

Według naukowców, wynik badania uzyskuje się po około godzinie, a czułość reakcji wykrywających wirusa przekracza 99 proc. Opracowany przez IChB PAN produkt ma się również charakteryzować prostą interpretacją wyniku i można go stosować na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający jedynie SARS-CoV-2.

 

"Poza wartością diagnostyczną, w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu" – zaznaczono w komunikacie Instytutu.

 

ZOBACZ: Sztuczna inteligencja pomoże w rozpoznaniu COVID-19

 

Test zostanie wprowadzony na rynek dzięki współpracy naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma.

 

Opracowali także własny test na koronawirusa

 

W marcu naukowcy z poznańskiego IChB PAN poinformowali, że opracowali własny prototyp testu na koronawirusa, oparty o odczynniki wyłącznie polskich producentów. Test zaczął być produkowany pod koniec kwietnia.

 

Pod koniec maja i w październiku Instytut poinformował o opracowaniu kolejnych generacji testu; ostatnia zapewnia uzyskanie wyniku badania dwukrotnie szybciej niż w pierwowzorze.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie