Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MICK TSIKAS
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Na londyńskich dworcach w niedzielę tłumy mieszkańców usiłowały opuścić miasto przed godz. 00.01 czasu GMT, kiedy wchodzi w życie zakaz podróży z wyjątkiem koniecznych przypadków. Ubiegłej doby w Korei Płd. potwierdzono 926 nowych przypadków zakażeń. Śledź naszą relację na żywo.

ac/ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

4633 nowych zakażeń i 77 zgonów – to koronawirusowy bilans poniedziałku w Polsce. Europejska Agencja Leków oraz Komisja Europejska dały zielone światło na szczepienia przeciwko Covid-19 w Europie. O północy wejdzie w życie zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski w związku z rozprzestrzeniającą się tam mutacją wirusa. Szczepionkę przyjął prezydent elekt USA Joe Biden.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 21 grudnia- Mleko już się rozlało. Mutacja wirusa pojawiła się w Wielkiej Brytanii w połowie listopada, mieliśmy wiele zakażeń w Londynie. Boris Johnson nagłośnił sprawę w niedzielę, zrobiła się z tego mała aferka, a wirus najprawdopodobniej rozproszył się już po całej Europie - powiedział w "Debacie Dnia" wirusolog, prof. Tomasz Wąsik.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 67 milionów Brazylijczyków dowiedziało się z komunikatu rządowego, że grudniowa wypłata "zasiłku covidowego" będzie ostatnią, ponieważ państwa nie stać na dalszą pomoc. Na kontynencie ze względu na pandemię przybyło 16 mln bezrobotnych.

W Irlandii rozpoczęła się już trzecia fala pandemii Covid-19, a szybko rosnące tempo nowych zachorowań jest bardzo poważnym problemem - oświadczyli w poniedziałek wyżsi rangą urzędnicy służby zdrowia.

Amerykański prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.

Szef BioNTech Ugur Sahin powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Bild TV, że jest przekonany, iż szczepionka opracowana przez jego firmę i Pfizera będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

Zaplanowany na 28 lutego 2021 roku finał piłkarskiego Pucharu Ligi w Anglii został przełożony na 25 kwietnia. Organizator rozgrywek Football League (EFL) ma nadzieję, że do tego czasu poprawi się sytuacja związana z pandemią COVID-19 i na stadion przyjdą kibice.

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji na Covid-19 w szpitalach zmarły 354 osoby, zarejestrowano 5 797 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Minister zdrowia Olivier Veran określił w poniedziałek sytuację w kraju jako "raczej kruchą lub nawet niepewną".

W związku z zawieszeniem połączeń lotniczych z Wielką Brytanią oraz ograniczeniami w transporcie drogowym, Poczta Polska czasowo zawiesza przyjmowanie listów, paczek do Wielkiej Brytanii - poinformował w poniedziałek operator. Jak wyjaśniono, ograniczenia będą obowiązywały do odwołania.

Ponad pół miliona osób zostało już w Wielkiej Brytanii zaszczepionych przeciwko koronawirusowi - poinformował w poniedziałek premier Boris Johnson.

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski i gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello są zakażeni koronawirusem - podały w poniedziałek media, powołując się na źródła w Watykanie. Polski kardynał przebywa w rzymskiej klinice Gemelli.

Od wtorku 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku będzie obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - wynika z opublikowanego w poniedziałek rozporządzenia Rady Ministrów.

W szpitalach na Mazowszu obecnie wolne są 2 202 łóżka i 191 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 - wynika z poniedziałkowych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych jest natomiast 2 646 łóżek i 267 respiratorów.

Brytyjczycy mogą kontynuować robienie normalnych zakupów, nie ma obaw, że z powodu wprowadzonego przez Francje zakazu przekraczania kanału La Manche mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu - zapewnił w poniedziałek po południu premier Boris Johnson. Powiedział on też, że rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i ma nadzieję na rozwiązanie tej sytuacji w najbliższych godzinach.

Więcej informacji na temat nowego szczepu koronawirusa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, powinno się pojawić w najbliższych dniach. Na razie nie ma dowodów na to, że powoduje on cięższy przebieg choroby - oświadczyła ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Maria Van Kerkhove.

Na Białorusi w styczniu rozpocznie się kampania szczepień przeciw Covid-19 rosyjską szczepionką Sputnik V - poinformował w poniedziałek białoruski minister zdrowia Dźmitryj Piniewicz. Sputnik V jest obecnie w końcowym stadium trzeciej, ostatniej fazy badań klinicznych

Pielęgniarka z Connecticut została pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która w poniedziałek została zaszczepiona przeciw koronawirusowi preparatem Moderny, zatwierdzonym przez rząd trzy dni temu. Podanie szczepionki odbyło się przed kamerami telewizyjnymi.

Ok. 700 osób po powrocie z Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się mutacja wirusa SARS-CoV-2, zgłosiło się do sanepidu, aby otrzymać zlecenie na test - przekazał w poniedziałek w godzinach popołudniowych rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech - poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Szwecja wprowadza zakaz wpuszczania na swoje terytorium zagranicznych przyjezdnych z Wielkiej Brytanii i Danii w celu powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa - poinformował w poniedziałek rząd w Sztokholmie.

Rząd Pedra Sancheza utworzy spis osób, które odmówią dobrowolnego w Hiszpanii poddania się szczepieniom przeciwko Covid-19 - wynika ze zmian wprowadzonych w poniedziałek do narodowego programu szczepień.

2046 wolnych łóżek i 137 respiratorów czekało w poniedziałek w szpitalach województwa śląskiego na chorych na COVID-19 – wynika z ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

649 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w poniedziałek w szpitalach w Podlaskiem, 60 osób jest pod respiratorami – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

Ponad tysiąc pasażerów przyleci w poniedziałek na wrocławskie lotnisko z Wielkiej Brytanii. Już odbyły się cztery loty, a do północy zaplanowano jeszcze cztery następne rejsy. Od wtorku przyloty z Wysp Brytyjskich będą już niemożliwe.

Do 6 stycznia 2021 r. obowiązywałby zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej - wynika z projektu rozporządzenie rządu. Do tego dnia przedłużony ma być też zakaz lotów z kilku innych krajów.

Hiszpania ogłosiła w poniedziałek zawieszenie lotów z Wielkiej Brytanii w związku z wykrytym tam nowym szczepem koronawirusa. Tymczasem dla osób powracających z Wielkiej Brytanii na portugalską Maderę wprowadzono obowiązek poddania się dodatkowym testom.

Doradzałbym ostrożność w ferowaniu wyroków w związku z nowym wariantem koronawirusa. Na razie niewiele wiadomo na jego temat, ale jego pojawienie się jest ważnym sygnałem dla naukowców, że należy bacznie przyglądać się sytuacji – mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi; do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma jeszcze nadal objawy infekcji koronawirusowej, a jego stan jest stabilny - poinformował w poniedziałek po posiedzeniu francuskiego rządu jego rzecznik Gabriel Attal powołując się na prezydenckiego lekarza.

Nowy, bardziej zakaźny szczep koronawirusa nazwany 501.V2 powoduje nasilanie się epidemii w Republice Południowej Afryki. Naukowcy starają się ustalić, czy szczepionka na Covid-19 będzie skuteczna na zmutowanego wirusa - podaje w poniedziałek Associated Press.

Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19, na tej podstawie KE podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek, Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Setki osób ponownie czekały od poniedziałku od rana w długich kolejkach do odprawy na londyńskim lotnisku Heathrow, próbując opuścić Wielką Brytanię przed wprowadzonymi przez kolejne kraje zakazami lotów - informuje brytyjski dziennik "The Sun".

Dla pacjentów z COVID-19 we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim są 2303 łóżka, zajętych jest 1312 – poinformował Lubelski Urząd Wojewódzki. Wkrótce pacjenci z COVID-19 będą przyjmowani w szpitalu tymczasowym w Lublinie.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele EMA na konferencji prasowej w Amsterdamie.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn powiedział, że spodziewa się trudności na początku szczepień na koronawirusa. W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie zalecenia dotyczącego szczepionki opracowanej przez koncerny BioNTech/Pfizer.

Rosja od północy 22 grudnia zawiesza połączenia lotnicze z Wielką Brytanią z powodu pogorszenia się tam sytuacji epidemicznej - poinformował w poniedziałek rządowy sztab ds. walki z epidemią koronawirusa. Wstępnie podano, że loty zawieszone zostają na tydzień.

Zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne; nie ma do tego odpowiednich przepisów ustawowych - powiedział w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Nowy zmutowany szczep koronawirusa, który rozprzestrzenia się obecnie w Wielkiej Brytanii, może stać się jego dominującą odmianą na świecie - powiedział w poniedziałek prof. Calum Semple, członek naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych SAGE.

W poniedziałek o godz. 15 rozpocznie się konferencja prasowa Europejskiej Agencji Leków (EMA), po wideokonferencji ekspertów, którzy mają ocenić szczepionkę przeciw Covid-19 przygotowaną przez koncerny Pfizer i BioNTech - podała Komisja Europejska na Twitterze.

Na lotnisku Kraków Airport w poniedziałek do północy spodziewanych jest 16 samolotów z miast w Wielkiej Brytanii. Loty realizują tacy przewoźnicy jak: Ryanair, British Airways, Wizz Air i EasyJet.

O północy z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie podkreślił, że na razie na terenie Polski nie odnotowano nowej odmiany koronawirusa.

Do spotkań z rodziną w święta Bożego Narodzenia przez telefon lub internet zachęca KPRM w opublikowanym w poniedziałek spocie.

KPRM opublikowała w poniedziałek spot, w którym zachęca do spotkań z rodziną w święta Bożego Narodzenia przez telefon lub internet. "Atmosferę Świąt tworzy rodzinna bliskość. Pokażmy, że dla miłości i tradycji odległość nie ma znaczenia. Na Święta zostań w domu" - podkreślono w spocie.

Rząd Szwajcarii zadecydował w poniedziałek, że w związku z wykryciem w Wielkiej Brytanii i w Republice Południowej Afryki nowego, bardziej zaraźliwego szczepu koronawirusa, osoby, które od 14 grudnia powróciły z tych państw, muszą się udać na 10-dniową kwarantannę.

Kraje Azji śledzą doniesienia o nowej, bardziej zaraźliwej odmianie koronawirusa SARS-CoV-2, ale jak dotąd żaden z nich nie zgłosił wykrycia u siebie infekcji tą odmianą, ani nie wstrzymał przylotów z Wielkiej Brytanii – podała w poniedziałek agencja Reutera.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 6 673 403 osoby. Ostatniej doby wykonano 19 557 testów, w tym 5175 testów antygenowych - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

W hiszpańskich miastach od soboty tworzą się długie kolejki przed placówkami medycznymi i laboratoriami w związku z masowym wykonywaniem testów na obecność koronawirusa przed Bożym Narodzeniem. Większość z oczekujących na badanie planuje udać się na okres świąteczny na Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w Japonii od początku pandemii przekroczyła w poniedziałek 200 tys. - podała publiczna stacja NHK. Stacja podkreśla, że 100 tys. osób zakaziło się w ciągu ostatnich niespełna dwóch miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia: 4 633 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 77 osób.

WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 21 grudnia

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W trzech spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w jednej spółce nastąpił nieznaczny wzrost zachorowań.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 376 osób, u których potwierdzono zakażenie, 1714 jest pod respiratorami - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 35 974 łóżek i 3084 respiratory.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc 17 598, a respiratorów - 1370.

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 171 536 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 9707 osób.

Resort poinformował też, że wyzdrowiało 946 017 dotąd chorych na COVID-19.

O godz. 10 rozpoczęła się w poniedziałek wideokonferencja ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA), którzy mają ocenić szczepionkę przeciwko Covid-19 wyprodukowaną przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Minister zdrowia Francji Olivier Veran zapowiedział w poniedziałek na Twitterze, że w jego kraju szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 27 grudnia. Dodał, że jako pierwsze dostaną szczepionkę osoby najbardziej narażone na chorobę.

Dania zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii na 48 godzin, od godz. 10 rano w poniedziałek - poinformował minister transportu Benny Engelbrecht. Decyzja spowodowana jest szerzeniem się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany koronawirusa.

W związku z szerzącą się w Wielkiej Brytanii nową odmianą koronawirusa, władze Litwy wstrzymały w poniedziałek rano pasażerskie połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Podobne działania podjęły też rządy Łotwy i Estonii.

Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN). Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test – poinformował Instytut.

WIĘCEJ: Polscy naukowcy opracowali test rozróżniający wirusy SARS-CoV-2 i grypy

Ewentualny zakaz przemieszczania się i rozszerzenie obostrzeń musi wynikać z analizy sytuacji epidemiologicznej lub prognoz jej rozwoju - powiedział były główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz oceniając możliwość wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Pracownicy Poczty Polskiej w grudniu doręczą renty i emerytury z wyprzedzeniem. Świadczenia, które zwykle były doręczane 25 dnia miesiąca będą trafiać do klientów od 22 grudnia. Przekazy emerytalne i rentowe z terminem doręczenia przypadającym na 1 stycznia, będą doręczane od 29 grudnia - poinformowała poczta.

Spacerowanie, nawet marsz w miejscu przed telewizorem, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach pozwalają osobom, które czują się osłabione po zakażeniu COVID-19 na powrót do formy - twierdzi fizjoterapeuta pracujący z ozdrowieńcami w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie Michał Szałecki.

Europejska Agencja Leków (EMA) zwołała na poniedziałek panel ekspertów, którzy mają ocenić szczepionkę przeciwko Covid-19 wyprodukowaną przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech.

Jako pierwsi na Covid-19 mają zostać zaszczepieni pracownicy szpitali. Jednak pośród kilkuset tysięcy osób, jak dotąd chętnych jest tylko kilkadziesiąt tysięcy. Skoro nie chcą się oni szczepić, to jak przekonać do tego innych - pyta "Gazeta Wyborcza".

Tylko do 31 grudnia można składać wnioski o zwrot za odwołane z powodu epidemii wycieczki - przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak podało UFG, do tej pory wypłaty z Turystycznego Funduszu Zwrotów przekroczyły 100 mln zł.

Test różnicujący SARS-CoV-2 i grypę opracowali naukowcy z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN). Produkt pojawi się na rynku na początku przyszłego roku. To pierwszy tego typu polski test - poinformował Instytut.

- Ewentualny zakaz przemieszczania się i rozszerzenie obostrzeń musi wynikać z analizy sytuacji epidemiologicznej lub prognoz jej rozwoju - powiedział były główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz oceniając możliwość wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią.

Na razie w kwestii VUI-202012/01, bo takie oznaczenie nadano nowej odmianie, więcej jest niewiadomych niż wiadomych, choć to, że rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczasowa jest wysoce prawdopodobne.

Choroba COVID-19 na ogół nie ma cięższego przebiegu u kobiet w ciąży w porównaniu do całej populacji - twierdzą specjaliści z Singapuru. Wykryli też, że dzieci zakażonych kobiet mają przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

Liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła w ciagu ub. 24 godzin 16 643. Zmarło 226 osób - poinformował w poniedzialek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Co piąty Polak musiał zrezygnować ze starania się o kredyt lub pożyczkę, najczęściej z obawy że utraci możliwości ich spłaty - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Od marca na pożyczenie pieniędzy zdecydowało się natomiast 47 proc. konsumentów.

W ciagu ubiegłej doby w Korei Płd. potwierdzono 926 nowych przypadków koronawirusa - poinformowała w poniedziałek Koreańska Agencja ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednią dobą (1097).

Ameryka Łacińska i Karaiby, to regiony świata najciężej doświadczone przez pandemię koronawirusa: oczekuje je najgłębszy kryzys gospodarczy od 120 lat; PKB w tej części świata spadnie w tym roku o 7,7 proc. Taką diagnozę ogłosiła w niedzielę ONZ-owska Komisja Ekonomiczna ds. regionu, CEPAL.

PAP/EPA/FABIO MOTTA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2571 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 196 295 kolejnych osób. .

Według uczelni od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 17 mln 820 477 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 317 597.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 6 870 nowych przypadkach koronawirusa i 326 kolejnych zgonach. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wynosi obecnie 118 202 a potwierdzonych przypadków 1 320 545.

Resort za każdym razem zastrzega, że w rzeczywistości liczby te są najprawdopodobniej dużo wyższe.

Podobnie jak wiele innych krajów, Kanada zawiesiła przymowanie pasażerów przylatujących z Wielkiej Brytanii z powodu szybko rozprzestrzeniającej się nowej mutacji koronawirusa - poinformowała w niedzielę sieć CBC.

Przywódcy Demokratów i Republikanów w Kongresie powiadomili w niedzielę wieczorem o osiągnięciu porozumienia pomocowego na czas pandemii koronawirusa wartości ok. 900 mld dolarów. Nie jest jeszcze znany termin głosowania w tej sprawie.

Prawdziwa eksplozja przypadków koronawirusa w Kalifornii spowodowała, że system leczenia szpitalnego w tym stanie jest na granicy załamania. Brakuje zarówno łóżek jak i personelu.

Jak informuje Associated Press, według stanu na niedzielę hospitalizowanych było ponad 16 840 osób z potwierdzonym zakażeniem Covid-9. Jest to ponad dwa razy więcej niż podczas poprzedniego szczytu zachorowań w lipcu.

Na londyńskich dworcach pojawiły się w niedzielę tłumy mieszkańców brytyjskiej stolicy usiłujących opuścić miasto przed godz. 00.01 czasu GMT (01.01 czasu polskiego) kiedy wchodzi w życie zakaz podróży z wyjątkiem koniecznych przypadków.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie