Francja: 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób z W. Brytanii z powodu nowej odmiany SARS-CoV-2

Świat
Francja: 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób z W. Brytanii z powodu nowej odmiany SARS-CoV-2
PAP/EPA/ANDY RAIN
O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia

Od północy z niedzieli na poniedziałek władze Francji wprowadzają 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii - poinformował premier Jean Castex. Decyzja związana jest z szerzącym się w Wielkiej Brytanii nowym wariantem koronawirusa.

Dozwolony będzie transport towarów, a także przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii - podano po niedzielnym nadzwyczajnym posiedzeniu rządowej rady obrony.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: w weekend mogą zostać ogłoszone nowe restrykcje

 

Castex napisał na Twitterze, że dwa dni, przez które obowiązywać będzie zakaz, pozwolą na konsultacje z europejskim partnerami w celu wypracowania wspólnych, skoordynowanych działań. Dodał, że przez ten czas zostaną także opracowane odpowiednie rozwiązania dla obywateli francuskich przebywających w Wielkiej Brytanii.

 

Zakaz obejmie promy, samoloty, pociągi i samochody

 

Zakaz przyjazdu z Wielkiej Brytanii ma obejmować wszystkie środki transportu, w tym promy, samoloty, pociągi i samochody - poinformował premier.

 

Francja jest kolejnym krajem Unii Europejskiej po Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii i Niemczech, które wprowadziły lub zapowiedziały wprowadzanie ograniczeń w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią.

 

Niemiecka prezydencja w Radzie UE zwołała na poniedziałek pilne spotkanie w sprawie nowej odmiany koronawirusa.

 

ZOBACZ: W Rzymie potwierdzono zakażenie nową odmianą koronawirusa

 

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii. W niedzielę o wykryciu zakażenia nową odmianą wirusa SARS-CoV-2 u mężczyzny, który niedawno przybył z Wielkiej Brytanii do Rzymu, poinformowało włoskie ministerstwo zdrowia.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie