Nowy szczep wirusa "wymknął się spod kontroli". Pilne spotkanie państw Unii Europejskiej

Świat
Nowy szczep wirusa "wymknął się spod kontroli". Pilne spotkanie państw Unii Europejskiej
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Zdaniem naukowców, nowy szczep koronawirusa jest bardziej zakaźny

- To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym zapanować - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Nowy szczep koronawirusa został niedawno wykryty przez brytyjskich naukowców. Wstępnie wiadomo, że może szybciej się rozprzestrzeniać. Belgia, Holandia wstrzymały loty do Anglii, podobną decyzje rozważają Niemcy, Włochy i Austria. Niemiecka prezydencja zwołała pilne spotkanie państw UE.

Brytyjscy naukowcy wykryli przed kilkoma dniami nowy szczep koronawirusa. Ustalono, że jest w stanie szybciej się rozprzestrzeniać. - To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym znów zapanować - przyznał w wywiadzie dla BBC brytyjski minister zdrowia.

 

- Naprawdę martwię się o to, jak sobie poradzi krajowa służba zdrowia - powiedział w niedzielę Hancock. 

 

Obecnie w Zjednoczonym Królestwie w szpitalach przebywa porównywalna liczba chorych, co podczas pierwszej fali pandemii. - To kolejny powód, dla którego każdy musi przestrzegać nowych zasad i brać odpowiedzialność za swoje zachowanie - dodał minister.

 

Mobilizacja w Unii Europejskiej 

 

Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną w Wielkiej Brytanii. Chodzi o związane z nią ewentualne zagrożenia.

 

"Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne posiedzenie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 11:00. W porządku obrad koordynacja UE w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID-19 w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.

 

ZOBACZ: Nie wykluczamy żadnego wariantu - rzecznik rządu o nowej odmianie koronawirusa

 

 

Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. O konsultacjach poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

 

Z kolei Szef Rady Europejskiej Charles Michel zorganizował w niedzielę spotkanie z przedstawicielami krajów członkowskich Wspólnoty w sprawie nowej odmiany koronawirusa.

 

"Państwa członkowskie wymieniły się informacjami na temat środków, które zamierzają podjąć w najbliższych godzinach" - przekazało źródło unijne.

 

Nowe restrykcyjne obostrzenia 

 

Od niedzieli w Londynie, większości południowo-wschodniej Anglii, a także w całej Walii obowiązują nowe zasady sanitarne podyktowane pojawianiem się mutacji wirusa. W tych rejonach poruszanie się zostało ograniczone do minimum i wstrzymano możliwość wyjazdów zagranicznych. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Wlk. Brytanii. Johnson wprowadza szersze restrykcje

 

Hancock zapowiedział, że dodatkowe obostrzenia, które zostały ogłoszone w sobotę przez premiera Borisa Johnsona, mogą obowiązywać nawet przez "kilka następnych miesięcy".

 

Wielka Brytania jednocześnie prowadzi intensywne szczepienia. W niedziele podano, ze zaszczepionych zostało około pół miliona obywateli. Akcja szczepień rozpoczęła się 8 grudnia. Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zaczął powszechne podawanie szczepionki.

 

Zawieszone loty w Europie

 

Belgia przyłączyła się do Holandii i zawiesiła loty, a także połączenia kolejowe z Wielką Brytanią na razie na 24 godziny. Jest to próba zabezpieczenia się przed nowym wariantem koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii.

 

Holandia zawiesiła loty do Wielkiej Brytanii co najmniej do końca roku. Blokadę połączeń lotniczych z Wielką Brytania wprowadziła także Francja. Zakaz będzie obowiązywał od północy z niedzieli na poniedziałek przez 48 godzin. Dozwolony będzie transport towarów, a także przemieszczanie się ludzi z Francji do Wielkiej Brytanii - poinformował premier Jean Castex.

 

Belgijski premier Alexander De Croo powiedział w niedzielę, że zakaz zacznie obowiązywać o północy. Początkowo ma trwać 24 godziny.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: szczepionka nie dla alergików

 

- Jest bardzo wiele pytań dotyczących tej nowej mutacji i czy nie ma jej jeszcze na kontynencie - powiedział. - Miejmy nadzieję, że we wtorek sytuacja będzie bardziej klarowna - dodał. Wcześniej zakaz lotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii ogłosiła Holandia. Wszedł on w życie w niedzielę o 6:00.

 

Decyzję o wstrzymaniu lotów od północy podjęli Niemcy. - Mutacja nie została na razie zidentyfikowana w Niemczech - powiedział niemiecki minister zdrowia Jens Spahn w telewizji ARD. Ograniczenia transportu mają dotyczyć połączeń lotniczych, morskich i drogowych.

 

Także władze Szwecji wprowadzą zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii - poinformował o tym w niedzielę w telewizji SVT minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

 

"Alarm" we Włoszech

 

Połączenia lotnicze zawieszają także Włochy.   Decyzję rządu w Rzymie zapowiedział w niedzielę szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio.

 

Minister spraw zagranicznych napisał w mediach społecznościowych: "Zjednoczone Królestwo podniosło alarm w związku z nową odmianą Covid, która jest wynikiem mutacji wirusa".

 

 

"Jako rząd mamy obowiązek chronić Włochów i z tego powodu, po zawiadomieniu angielskiego rządu, wraz z ministerstwem zdrowia podpiszemy rozporządzenie w sprawie zawieszenia lotów z Wielką Brytanią"- dodał Di Maio.

 

Szef dyplomacji podkreślił: "Naszym priorytetem jest ochrona Włochów i naszych rodaków".

 

W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje kilkaset tysięcy obywateli włoskich.

 

WHO wzywa do kontroli 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w niedzielę kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa oraz w Danii i Holandii. 

 

WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant - powiedział AFP rzecznik europejskiego oddziału WHO.

 

Według WHO dziewięć zakażeń nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

 

Rząd Hiszpanii wezwał w niedzielnym oświadczeniu do skoordynowanych działań na poziomie Unii Europejskiej w związku z nową odmianą koronawirusa. "Celem jest ochrona praw Europejczyków poprzez koordynację i unikanie jednostronnych środków" - podkreślono.

laf/prz/hlk/ RTE.ie, BBC, PAP, AFP, Sky News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie