Wielka Brytania: szczepionka nie dla alergików

Świat
Wielka Brytania: szczepionka nie dla alergików
Pixabay/fernandozhiminaicela
Dwoje pracowników służby zdrowia, u których wystąpiła reakcja alergiczna, poddało się leczeniu

Osoby, które posiadają historię poważnych reakcji alergicznych, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech na chorobę COVID-19. Zalecenie wydały organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii. Decyzję podjęto po tym, jak we wtorek u dwóch pracowników publicznej służby zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne - informuje BBC.

Dwoje pracowników służby zdrowia, u których wystąpiła reakcja alergiczna, poddało się leczeniu i czuje się dobrze. 

Jak się podejrzewa, wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna - znacznie łagodniejsza niż anafilaksja - która zwykle wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami, a czasem spadkiem ciśnienia krwi. Zalecenie, by nie przyjmować szczepionki, dotyczy osób, które w przeszłości miały reakcje na leki, żywność lub szczepionki - informuje agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. 

Działanie zapobiegawcze

- Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne, nie przyjmowały tego szczepienia - powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.

 

 

Szefowa urzędu ds. regulacji leków dr June Raine, powiedziała, że podjęcie tego kroku teraz, po ostatnich doświadczeniach, jest słuszne.

 

Badania kliniczne

 

Podobnych reakcji nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, w których zaszczepiono ponad 20 000 osób, chociaż osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci? Ekspert wyjaśnia

 

Takie reakcje są rzadkie, ale zdarzają się także w przypadku innych szczepionek, np. w przypadku szczepienia przeciw grypie.

 

W wtorek kilka tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych przeciwko chorobie COVID-19.

rsr/ Interia, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie