Nie wykluczamy żadnego wariantu - rzecznik rządu o nowej odmianie koronawirusa

Polska
Nie wykluczamy żadnego wariantu - rzecznik rządu o nowej odmianie koronawirusa
Polsat News
Na zdjęciu: lotnisko im Chopina na warszawskim Okęciu.

W poniedziałek, o godz. 10 zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. - Nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z ograniczeniem lotów z Wielkiej Brytanii - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu potwierdził, że w poniedziałek przedmiotem posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie m.in. kwestia związana z informacjami dotyczącymi nowej odmiany koronawirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Nowy szczep wirusa "wymknął się spod kontroli". Kraje zawieszają połączenia z Wielką Brytanią

 

- W tej chwili zbieramy informacje i analizujemy informacje medyczne z Wielkiej Brytanii oraz jest wymiana informacji między krajami członkowskimi UE. Jutro na posiedzeniu RZZK będzie omawiana ta kwestia. W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z tym, że możliwe jest ograniczenie lotów z Wielkiej Brytanii - powiedział Müller.

 

W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań.

 

Minister zdrowia może rekomendować wstrzymanie lotów

 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził Polsat News, że resort może w poniedziałek rekomendować wstrzymanie bezpośrednich połączeń lotniczych z Wielka Brytanią. Podobne rozwiązanie wprowadziły lub zamierzają wprowadzić inne kraje Unii Europejskiej.

 

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.

 

ZOBACZ: Zawieszenie połączeń Polski z Wielką Brytanią? "Będą rekomendacje Ministerstwa Zdrowia"

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

 

Jako pierwsze informację o planowanym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podał portal Polskie Radio 24.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie