Media: LOT otrzyma kilka miliardów złotych wsparcia

Biznes
Media: LOT otrzyma kilka miliardów złotych wsparcia
Flickr/Bartlomiej Mostek
LOT informuje, że z powodu pandemii ma pokaźny spadek liczby przewiezionych pasażerów

Spółka przewiezie w tym roku cztery razy mniej podróżnych, niż zakładała, ale przetrwa, bo jest bliska otrzymania potężnej pomocy publicznej za zgodą Komisji Europejskiej – informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Doniesień mediów nie potwierdziło jeszcze Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Dla LOT-u, tak jak dla wszystkich przewoźników lotniczych, 2020 r. będzie fatalny. Spółkę, która w ostatnich latach odnotowywała wzrosty liczby podróżnych sięgające 25–30 proc., teraz dotknęło ogromne załamanie ruchu.

 

– Według najnowszych danych w tym roku powinniśmy obsłużyć ok. 3 mln pasażerów – mówi rzecznik LOT-u Krzysztof Moczulski.

 

ZOBACZ: 10 mln mniej pasażerów w LOT. "Efekt pandemii"

 

Dodaje, że przewijająca się kilka dni temu w mediach liczba 2 mln podróżnych była niedoszacowana, miała tylko pokazać skalę spadku. A ten będzie rzeczywiście ogromny, bo jeszcze rok temu przewoźnik obsłużył ponad 10 mln pasażerów. Przed pandemią COVID-19 planował zaś, że liczba klientów w tym roku wzrośnie do 12 mln.

 

"DGP": zagraniczni przewoźnicy otrzymali już pomoc

 

"Te spadki mocno wpływają na kondycję finansową. Jednak o ile wielu narodowych przewoźników, np. Air France czy Lufthansa, otrzymało już kilka miesięcy temu od własnych rządów pomoc publiczną, to w przypadku LOT-u od wiosny słyszymy ze strony ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, że takie wsparcie jest szykowane" – wskazuje "DGP".

 

Business Insider Polska napisał, że pomoc państwa polskiego na rzecz narodowego przewoźnika została zaakceptowana przez Komisję Europejską.

 

ZOBACZ: Awaryjne lądowanie samolotu w Gdańsku. Nietrzeźwa pasażerka usunięta z pokładu

 

Według informatora portalu, LOT dostanie 2,8 mld zł transzy pomocowej, z czego 1 mld zł ma być przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki, a 1,8 mld zł z Polskiego Funduszu Rozwoju na pożyczkę płynnościową.

 

"Liczymy na rozstrzygnięcie przed świętami"

 

LOT – jak podaje "DGP" - nie chce na razie potwierdzić tych informacji.

 

– Pomoc jest jeszcze w fazie akceptacji po stronie Brukseli. Liczymy, że ta kwestia będzie ostatecznie rozstrzygnięta przed świętami Bożego Narodzenia – mówi Krzysztof Moczulski. Także Ministerstwo Aktywów Państwowych na razie niczego nie chce potwierdzać. 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie