"Rzucanie się od ściany do ściany". Prezes PSL o narodowej kwarantannie

Polska
"Rzucanie się od ściany do ściany". Prezes PSL o narodowej kwarantannie
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz czwartkowym "Gościem Wydarzeń"

- Konferencja ministra zdrowia pokazała, że słowa premiera nie miały znaczenia. To rzucanie się od ściany do ściany, ja zachowałbym się inaczej i nie wprowadzał całkowitego lockdownu, bo nas na niego nie stać - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Władysław Kosiniak-Kamysz - prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz pozostawienia dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele - również na wyjazdy służbowe - oraz stoki narciarskie - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział także wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w noc sylwestrową.

ZOBACZ: "Wprowadzamy narodową kwarantannę". Zamknięte hotele i stoki, zakaz przemieszczania w sylwestra

 

- Co ważne, zbliża się sylwester - chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczania się. Obowiązywać będzie od godziny 19:00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia - ogłosił.

 

"Nie stać nas na całkowity lockdown"

 

Kosiniak-Kamysz odniósł się do tych decyzji w programie "Gość Wydarzeń".

 

- 21 listopada premier ogłosił strategię pandemiczną (…). Dzisiaj mamy poniżej 25 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców, powinniśmy być w dolnej granicy strefy czerwonej. Konferencja ministra zdrowia pokazała, że słowa premiera nie miały znaczenia. To rzucanie się od ściany do ściany, ja zachowałbym się inaczej i nie wprowadzał całkowitego lockdownu, bo nas na niego nie stać - stwierdził.

 

ZOBACZ: Bilans lockdownu. Wielkie straty właścicieli centrów handlowych

 

Dodał, że odbył telekonferencję z właścicielami restauracji i hoteli.

 

- Oni są załamani, wielu wpada w depresję, grozi im bankructwo, jeżeli nie będzie autentycznej pomocy, refundacji kosztów, nawet jeśli chodzi o utrzymanie budynków - mówił lider PSL.

 

"Ferie wydłużyłbym do 8 tygodni"

 

Podkreślił, że "dziś jesteśmy zakładnikami błędów i decyzji niepodjętych w odpowiednim czasie".

 

- Decyzję o utrzymaniu wydolności systemu ochrony zdrowia podjąłbym wcześniej. Dążyłbym do tego, by nie doszło do drugiego lockdownu. (...) Moim zdaniem nie mają sensu restrykcje w takim zakresie. Ferie wydłużyłbym do 8 tygodni, to uchroniłoby przed najazdem na miejscowości górskie - stwierdził.

 

ZOBACZ: Szefowa KE podała termin ws. szczepienia przeciw COVID-19 w UE

 

Odnosząc się do szczepionki, Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na to, że szczepienia powinny odbywać się także w aptekach.

 

- Jeśli szczepionka zostanie dopuszczona na rynek, to oczywiście, że się zaszczepię. (…) Chcę dać dobry przykład i uważam, że politycy powinni stanąć tu w jednym szeregu. Zapraszam kolegów i koleżanki ze wszystkich opcji politycznych, żebyśmy w tak ważnej sprawie potrafili mówić jednym głosem - zaapelował.

 

WIDEO: prezes PSL w programie "Gość Wydarzeń"

  

"Nie poprzemy Wawrzyka"

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski nawiązał do przedstawionego przez PiS kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest nim wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, niegdyś związany z PSL. Zapytał, czy ludowcy zagłosują "za" nim.

 

ZOBACZ: Wiceminister Piotr Wawrzyk kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

 

- Nie poprzemy go ani w Sejmie, ani w Senacie, bo jest czynnym politykiem, posłem, ministrem od kilku dobrych lat. Uważamy, że RPO powinien być wyłoniony z udziałem środowisk społecznych i akademickich. Zwróciłem się do dziekanów wydziałów praw i administracji uczelni wyższych w Polsce o pomoc w wyborze RPO. Już przychodzą odpowiedzi - odpowiedział lider PSL.

 

"Z opozycji nigdzie się nie wybieram"

 

Rymanowski zapytał również, dlaczego Kosiniak-Kamysz - w publicznych wystąpieniach - "oszczędza" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

 

- Wolę podchodzić twardo do problemu i pokazać, jaka jest prawda nie o jednej osobie, ale o całej filozofii rządu od 5 lat, z którą się fundamentalnie nie zgadzam. (…) Ja się z opozycji nigdzie nie wybieram. (…) Nie będziemy chcieli "stołków", ministerstw. Jesteśmy opozycją racjonalną - spuentował Kosiniak-Kamysz.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie