Gowin: jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie tarczy antykryzysowej

Biznes
Gowin: jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie tarczy antykryzysowej
PAP/Marcin Obara
Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie mechanizmów tarczy antykryzysowej.

- Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie wszystkich stosowanych od wiosny instrumentów pomocowych oraz na umorzenie w 100 proc. pomocy z Państwowego Funduszu Rozwoju przyznanej wiosną - poinformował w czwartek wicepremier Jarosław Gowin ,minister rozwoju, pracy i technologii.

Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie wszystkich stosowanych od wiosny instrumentów pomocowych oraz na umorzenie w 100 proc. pomocy z PFR przyznanej wiosną tego roku - poinformował w czwartek wicepremier Jarosław Gowin. - Komisja zgodziła się na przedłużenie wszystkich dotychczasowych, stosowanych od wiosny, instrumentów pomocowych. Zgodziła się też na kolejne ważne rozstrzygnięcia, takie jak umorzenie dla firm z branż dotkniętych obostrzeniami, w 100 proc. pomocy z Polskiego Funduszu rozwoju przyznanej wiosną tego roku - powiedział wicepremier podczas wspólnej z ministrem finansów konferencji, która dotyczyła działań rządu w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń z powodu epidemii.

 

40 miliardów dla przedsiębiorców

 

Gowin poinformował też, że pieniądze z tzw. tarczy 6.0, którą niedawno podpisał prezydent Andrzej Duda, zaczną płynąć do polskich przedsiębiorców już w grudniu tego roku. Przypomniał, że w ramach tej pomocy firmy będą mogły liczyć na możliwość zawieszenia składek na ZUS, postojowe dla mikro i małych firm, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla wszystkich firm.

 

Dodał, że firmy będą mogły otrzymać dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł na etat.

 

ZOBACZ: "Wprowadzamy narodową kwarantannę". Zamknięte hotele i stoki, zakaz przemieszczania w sylwestra

 

Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale zlecenia, od którego płacone są składki na ubezpieczenia społeczne.

 

Wicepremier zapowiedział też, że rząd chce refinansować branżom dotkniętym obostrzeniami do 70 proc. kosztów stałych. - Rząd zdecydował na wyasygnowanie na pomoc dla kilkudziesięciu branż kwoty niebagatelnej. Kolejna transza, tarcza pomocowa, opiewa na kwotę rzędu 40 mld zł - podkreślił Gowin.

 

Minister finansów: wykorzystamy całe zadłużenie


Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że rząd wykorzysta całą możliwość zadłużenia się przewidzianą na ten rok - czyli do 109 mld zł, aby w ten sposób zabezpieczyć pieniądze na przyszłoroczne wydatki socjalne, jak dodatkowe emerytury i 500+.

 

- Ustawa budżetowa daje nam możliwość zadłużenia się na 109 mld i skorzystamy z tego, żeby zabezpieczyć wystarczająco pieniądze na wypłatę 13. i 14. emerytury, 500+ i innych programów socjalnych - oświadczył Kościński przypominając, że wykonanie deficytu na koniec listopada 2020 r. wynosiło tylko 13 mld zł.

 

ZOBACZ: Wsparcie dla przedsiębiorców. "Tarcza 6.0" opublikowana w Dzienniku Ustaw

 

Podkreślił, że planowany na poziomie 82 mld zł przyszłoroczny deficyt, to "poduszka finansowa", zabezpieczająca wystarczającą ilość pieniędzy na ewentualną trzecią czy czwartą falę pandemii. - W razie potrzeby będziemy mogli sfinansować np. sektor zdrowia czy ratować miejsca pracy, albo pomóc sektorom, najbardziej dotkniętym obostrzeniami - powiedział polityk.

 

Podkreślił, że o ile w 2020 r. w polskiej gospodarce mamy recesję, to w 2021 r. wzrost PKB jest szacowany na ok. 4 proc., "co daje nam bardzo dobrą pozycję względem innych krajów w Europie". Minister wyraził nadzieję, że "poduszka" w 2021 r. będzie wykorzystywana już nie na ratowanie gospodarki, ale na jej rozkręcanie.

 

Rząd ogłasza lockdown

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek na konferencji prasowej o planowanych nowych obostrzeniach od 28 grudnia do 17 stycznia. W tym okresie zostanie wprowadzona kwarantanna narodowa; zamknięte mają zostać m.in. stoki narciarskie, hotele i galerie handlowe z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, czy drogerii. W noc sylwestrową - od godz. 19.00 w Sylwestra do godz. 6.00 w Nowy Rok - mają zostać wprowadzone graniczenia w przemieszczaniu.

hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie