Wiceminister Piotr Wawrzyk kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich

Polska
Wiceminister Piotr Wawrzyk kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich
Polsat News
Piotr Wawrzyk jest posłem PiS z okręgu kieleckiego, ma 53 lata

- Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wawrzyk, poza pracą w dyplomacji, jest także posłem PiS od 2019 roku i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

Piotr Wawrzyk jest posłem Prawa i Sprawiedliwości od 2019 r. Kilka miesięcy po wyborze do parlamentu, powrócił do resortu spraw zagranicznych jako wiceminister; poprzednio pracował w nim od 2018 r. do chwili uzyskania mandatu poselskiego.

 

W resorcie odpowiada m.in. za sprawy związane z członkostwem w Unii Europejskiej, dotyczące ONZ oraz zagadnienia konsularne. Ponadto Wawrzyk jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

 

O wystawieniu jego kandydatury Terlecki poinformował w czwartek w Radiu Wnet.

 

Kim jest Piotr Wawrzyk?

 

Kandydat PiS urodził się w 1967 r. Jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji UW.

 

W latach 1994-1997 pracował w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu a następnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: "Wolna prasa może stać się biuletynem propagandowym władz". Bodnar o zakupie Polska Press

 

W latach 2000-2002 współpracował z Departamentem Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w ramach prac nad dostosowaniem polskiego prawa do prawa UE.

 

Posłowie PiS dwa razy nie poparli kandydatury Rudzińskiej-Bluszcz

 

Obecnie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich nadal pełni Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września. Posłowie dwukrotnie głosowali nad jego następcą. 

 

ZOBACZ: Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich. Kandydatura Rudzińskiej-Bluszcz odrzucona

 

Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

 

Termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wyznaczono na 29 grudnia.

 

W jaki sposób wybiera się RPO?

 

Według ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, kandydatem na to stanowisko może być osoba "wyróżniająca się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem". 

 

RPO nie może pełnić żadnej innej funkcji, poza profesurą na uniwersytecie; nie może być również członkiem partii czy związku zawodowego.

 

Nowego Rzecznika powołuje Sejm, lecz aby kandydat objął to stanowisko, niezbędna jest zgoda Senatu. Izba wyższa parlamentu w sprawie RPO głosuje tajnie. Jeżeli propozycja przedstawiona przez posłów nie zyska poparcia większości senatorów, procedura rozpoczyna się od nowa. 

 

"Próbujemy rozmawiać z senatorami, myślę, że coś z tego wyniknie"

 

Ryszard Terlecki w czwartek był pytany w Radiu Wnet, na jakich senatorów w sprawie RPO liczą władze PiS. Polityk odparł, że na tych, którzy "zachowają się rozsądnie i zagłosują na naszego kandydata".

 

Dopytywany, którzy kandydaci mają najwięcej rozsądku, Terlecki odparł: "zobaczymy po głosowaniu". - Próbujemy rozmawiać z senatorami, przekonywać, myślę, że coś z tego wyniknie - powiedział. 

 

ZOBACZ: Ściganie z urzędu przestępstw z nienawiści. RPO chce zmian w rządowym projekcie

 

Terlecki przyznał też, że politycy PiS spotykają się z przedstawicielami PSL. - Nie prowadzimy jakichś rozmów, które zmierzałyby do jakiejś znaczącej zmiany w polityce, natomiast oczywiście w czasie tych rozmów pojawiają się też tematy bieżące, takie jak wybór RPO - stwierdził.

 

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. RPO

 

We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy.

 

Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał ma się zająć wnioskiem 12 stycznia

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie