Komisja ds. pedofilii skierowała 20 spraw do prokuratury

Polska
Komisja ds. pedofilii skierowała 20 spraw do prokuratury
Pixabay
Kmieciak poinformował też, że do komisji wpłynęło już łącznie 46 spraw.

Już 20 spraw dotyczących przestępstw pedofilii skierowała do prokuratury Państwowa Komisja ds. Pedofilii - poinformował w czwartek szef tej komisji Błażej Kmieciak. Sprawy te związane są głównie z molestowaniem seksualnym dzieci przez najbliższych. Są też wnioski dotyczące księży.

Przewodniczący Błażej Kmieciak poinformował, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii w pierwszym miesiącu funkcjonowania skierowała do prokuratury 20 spraw związanych z podejrzeniem popełnienia przestępstwa pedofilii i monitorowaniem spraw bieżących.

 

Do komisji wpłynęło 46 spraw

 

- Są to przede wszystkim sprawy dotyczące najbliższych ofiar, sprawy okołorozwodowe związane z oskarżeniem jednego z małżonków o molestowanie seksualne dziecka, a także dotyczące osób duchownych - podkreślił.

 

Kmieciak poinformował też, że do komisji wpłynęło już łącznie 46 spraw. Jak dodał, sześć z nich dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa przez księży. Część z tych spraw wymaga jednak uzupełnienia dokumentów przez osoby zgłaszające. Komisja zajmuje się też jedną sprawą związaną z ukrywaniem przestępstwa pedofilii przez przełożonego osoby duchownej.

 

ZOBACZ: "Niektórzy sprawcy dziękują, że zostali ujawnieni". Jezuita o pedofilii w kościele

 

- Sprawy, które do nas trafiają, najczęściej dotyczą rodziny molestowanych dzieci. Chodzi o konflikty między rodzicami i tu najczęściej podejrzany jest rodzic. W jednej ze spraw podejrzana jest też babcia. Jednak są również zgłoszenia dotyczące zawodów opiekuńczych, czyli opiekunów w domach pomocy społecznej i wychowawców w internatach - powiedział Kmieciak.

 

Wskazał, że otrzymał też jeden wniosek z prośbą o występowanie komisji w tej sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.

 

Przewodniczący poinformował, że członkowie komisji przeprowadzili już kilkanaście rozmów z osobami zgłaszającymi sprawy. Jak dodał, w każdym takim wysłuchaniu uczestniczą osoby z wykształceniem prawniczym i psychologicznym. - Pracownicy Urzędu Komisji odbyli też liczne rozmowy telefoniczne z ofiarami pedofilii. Były to rozmowy zarówno z osobami pokrzywdzonymi kilka lat temu, jak i ofiarami zdarzeń sprzed ponad 40 lat - dodał Kmieciak.

 

Wniosek może złożyć każdy, kto wie o przestępstwie

 

W końcu listopada Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą. Do zadań komisji należy też m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Komisja ma także możliwość monitorowania toczących się postępowań i występowanie przed sądem jako oskarżyciel posiłkowy.

 

ZOBACZ: "Nie będzie taryfy ulgowej". Przewodniczący komisji ds. pedofilii o hierarchach kościelnych

 

Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu ub.r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie