Sondaż partyjny. PiS i KO remisują na pierwszym miejscu

Polska
Sondaż partyjny. PiS i KO remisują na pierwszym miejscu
PAP/Piotr Nowak
Gdyby wybory odbyły się tuż po epidemii, do Sejmu weszłyby wszystkie główne ugrupowania poza Kukiz'15

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska uzyskały po 25 proc. głosów - wynika z sondażu Kantar. W Sejmie znalazłyby się także Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Konfederacja i PSL. W wyborach parlamentarnych zorganizowanych po epidemii koronawirusa udział wzięłoby 70 proc. respondentów.

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach, największe poparcie uzyskały Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem oraz Koalicja Obywatelska. Oba ugrupowania osiągnęłyby po 25 proc. głosów. W porównaniu z listopadem poparcie PiS spadło o 5 pkt proc., a Koalicja Obywatelska zyskała 1 pkt proc.

 

ZOBACZ: Jak nazywa się ruch Trzaskowskiego? Kidawa-Błońska nie odpowiedziała

 

Kolejne miejsca w sondażu zajęły Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, na który chciałoby zagłosować 13 proc. respondentów, Lewica z 8 proc. poparciem, Konfederacja (6 proc.) i PSL-Koalicja Polska (5 proc.).

 

16 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosować

 

Pod progiem znalazłby się Kukiz'15 z 2 proc. wskazaniem przez badanych. Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 grudnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Przeprowadzono je techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie