Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE

Świat
Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE
Polsat News

- Mamy z prezydentem Czech wspólne stanowisko, że wszystko co stanowione w UE musi mieścić się w obrębie traktatów; aktami rangi niższej nie można wypaczać postanowień traktatów - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, "jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE".

Środowa wizyta prezydenta Polski w Czechach ma charakter roboczy. Po rozmowach prezydenci wygłosili oświadczenie dla prasy.

 

- Tworzymy dzisiaj wspólnie mechanizmy, które mają pomóc naszej wspólnocie wyjść z kryzysu; muszą one być sprawiedliwe, muszą one być jednakowe dla wszystkich, muszą one dla wszystkich tworzyć jednakową szansę: bez pułapek, bez prób obejścia czy wykorzystania przymusowej, trudnej sytuacji niektórych krajów, czy wręcz przeciwnie - mocniejszej sytuacji innych, a więc czy to przewagi, czy pod jakimkolwiek innym względem nad innymi krajami - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

"Unia wolnych narodów i równych państw"

 

- Chcemy, żeby Unia nadal była unią wolnych narodów i równych państw i do tego, uważam, powinny dążyć te negocjacje, które dziś się toczą. To też powinno odzwierciedlać porozumienie, które zostanie ostatecznie zawarte i które będzie rozwiązaniem tego bardzo trudnego problemu gospodarczego, przed jakim z całą pewnością w najbliższej przyszłości stoi Unia Europejska, a więc stworzenia mechanizmów pomagających od strony finansowej w wyjściu z kryzysu - dodał prezydent Polski.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu o doniesieniach Reutera: negocjacje budżetowe cały czas trwają

 

Prezydent wyraził nadzieje, że rozwiązania które będą ostatecznie przyjęte w konkluzjach szczytu UE, w odniesieniu do warunkowania przyznawania środków budżetowych będą "operować pojęciami jasnymi i zrozumiałymi". Takimi - dodał - które będą "politycznie dookreślone" i nie będą mogły być wykorzystywane do "politycznych machinacji", nie będą też stwarzać negatywnych możliwości interpretacyjnych, stanowiących pułapkę dla niektórych krajów wspólnoty.

 

 

Przekonywał, że takie kraje jak Polska i Czechy są "na etapie budowania spójności", więc potrzebują środków europejskich.

 

Prezydent: jest wstępne porozumienie

 

Jak podkreślił, "jest w tej chwili zarysowane już wstępne porozumienie". - Praca nad nim trwa, to porozumienie jest efektem bardzo wytężonych wysiłków strony polskiej, węgierskiej, ale też i prezydencji niemieckiej - zauważył Duda. Wskazał, że dzisiaj trwają nadal nad nim dyskusje.

 

Prezydent dodał, że przedstawił zarysy tego porozumienia prezydentowi Czech. Dziękował mu za to, że - jak podkreślił - Zeman pozytywnie odniósł się do "naszych - polskich, a także i węgierskich propozycji". Duda wyraził nadzieję, że znajdą one zrozumienie i zostaną przyjęte przez pozostałe państwa wspólnoty europejskiej. Jak zaznaczył, "działania negocjacyjne" cały czas trwają.

 

Wideo: Konferencja prezydentów Polski i Czech

  

 

Prezydent Polski podkreślił, iż cieszy się, że wraz z prezydentem Czech mają takie samo stanowisko, "że wszystko to, co jest stanowione w ramach Unii Europejskiej przez wszelkie jej instytucje, ale przede wszystkim także przez Radę Europejską, ale i Parlament Europejski i Komisję Europejską, zawsze musi się mieścić w obrębie traktatów".

 

Według niego, ma to znaczenie fundamentalne. - Traktaty są najważniejsze, traktaty mają najwyższy priorytet i wszystkie akty rangi niższej w ramach Unii Europejskiej jako wspólnoty muszą mieścić się w granicach traktatowych - powiedział Duda.

 

Dodał, że "nie może być tak, że aktami rangi niższej w jakikolwiek sposób zmieniane, czy modyfikowane są postanowienia traktatów". - Czy wprost powiem wypaczane są postanowienia traktatów. To jest sytuacja niedopuszczalna i jakiekolwiek próby dokonywania tego typu machinacji muszą być w sposób zdecydowany potępione niezależnie od warunków - zaznaczył prezydent.

 

Prezydent Czech: powinniśmy wspierać Polskę i Węgry

 

Prezydent Milosz Zeman podkreślił, że bardzo szanuje wartości Grupy Wyszehradzkiej. Przypomniał, że dzięki zachowaniu jedności Grupa Wyszehradzka odniosła sukces w walce o rozwiązania dotyczące relokacji migrantów.

 

Zeman zaznaczył, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą wysłuchał jego wyjaśnień dotyczących stanowiska Polski w zakresie mechanizmu warunkowości wypłat środków unijnych i uzależnienia ich od praworządności.

 

ZOBACZ: Budka: Polska stała się narzędziem w rękach węgierskiego premiera

 

- W chwili obecnej powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską - oświadczył prezydent Czech. Zeman podkreślił, że KE jest "wyłącznie organem administracyjnym. - To organ urzędników, to nie jest rząd europejski. Rządem europejskim jest Rada Europejska - oświadczył prezydent Czech.

 

Podziękował Andrzejowi Dudzie za informację o tym, że w trakcie niemieckiej prezydencji może zapaść kompromis, który zadowoliłby interesy zarówno Polski, jak i Węgry. "Zostańmy przyjaciółmi i starajmy się nawzajem wspierać" - dodał Zeman.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie