Borys Budka: możliwe są wcześniejsze wybory

Polska
Borys Budka: możliwe są wcześniejsze wybory
Polsat News
Przewodniczący PO Borys Budka

- Będę chciał pokazać, że Jarosław Kaczyński, jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo, jest winien wielu zaniedbań, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu śmiertelności wśród Polaków - zapowiedział w "Gościu Wydarzeń" Borys Budka pytany o wieczorną debatę w Sejmie nad wnioskiem o odwołanie wicepremiera Kaczyńskiego.

- Zamiast zajmować się służbą zdrowia, przygotowaniem na drugą falę pandemii, rząd Zjednoczonej Prawicy zajmował się swoimi własnymi sprawami - walką o stołki, kłótniami, a niestety, Jarosław Kaczyński jest szefem tego całego bałaganu - wyjaśniał przewodniczący PO. 

 

Budka mówił o "tragicznej" sytuacji w służbie zdrowia oraz o "gwałtownym" wzroście śmiertelności w listopadzie. 

 

"Kaczyński stracił większość w sercach i umysłach Polaków"

 

Budka mówiąc o głosowaniu nad wotum nieufności wobec Kaczyńskiego nawiązał także do negocjacji unijnego budżetu. - O ile się nie mylę Zbigniew Ziobro został wystawiony do wiatru. Jestem ciekawy, czy będzie taki twardy, jak apelował do premiera i w imię zasad opuści koalicję, czy też wymyśli jakieś wytłumaczenie i przyjdzie na kolanach do Jarosława Kaczyńskiego - zastanawiał się szef PO. 

 

ZOBACZ: Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE

 

Jak mówił, "Jarosław Kaczyński stracił większość w sercach i umysłach Polaków". - Wszystkie badania pokazują, że blisko 70 proc. wyborców chce, by został odwołany z funkcji. Ludzie, którzy nawet głosują na obóz ZP widzą, że Kaczyński powoli się kończy - stwierdził, zaznaczając przy tym, że jest czas na "pozytywny projekt dla Polski". - Możliwe są wcześniejsze wybory, by Polacy wybrali nową większość. Ta nowa większość jest już na ulicy, natomiast ważne, żeby znalazła się też w parlamencie - podkreślił. 

 

Budka: pracujemy nad większością w Sejmie

 

- Rozmawiamy z każdym, kto podobnie patrzy na Polskę - przyznał, pytany o rozmowy po stronie opozycji, a także z partią Jarosława Gowina - Porozumieniem. 

 

- My mamy bardzo dobry program, jesteśmy gotowi na wybory - zaznaczył. - Po to były zmiany w PO - mój poprzednik nie potrafił wygrać wyborów - pewna zmiana, nowa energia w PO jest - ocenił. 

 

- Mamy większość w Senacie, ale pracujemy nad większością w Sejmie - podkreślił, nie chcąc zdradzać szczegółów. 

 

Budka mówił także o prawach kobiet, zapowiedział, że po zmianie władzy "Polki miałyby wybór" w sprawie aborcji. 

 

Unijne negocjacje

 

Pytany o zapowiedzi ws. porozumienia dotyczącego unijnego budżetu powiedział, że "to Polacy sprzeciwili się tej błędnej politycy". Jak mówił, większość Polaków jest za pozostaniem Polski w UE i sprzeciwia się wetu. 

 

Wideo: Przewodniczący PO Borys Budka w "Gościu Wydarzeń"

  

 

- Polski rząd, wpisując się w bardzo złą, przedmiotową politykę Viktora Orbana (premiera Węgier - red.) dał się rozegrać jak dziecko. Wczoraj do Polski przyjechał Orban by dyktować Kaczyńskiemu, jak będzie wyglądał kompromis z Niemcami. Po co była cała ta wojna, prezydencja niemiecka i tak podyktowała teraz te warunki. Jarosław Kaczyński stał się symbolem tego, jak można nisko upaść w polityce zagranicznej, jeżeli nie potrafi się traktować po partnersku naszych sojuszników w UE - mówił Budka. 

 

- Cieszę się, że Morawiecki odstępuje od tej błędnej polityki - przyznał. 

 

Szczepionka przeciwko Covid-19

 

Budka przyznał, że będzie chciał zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. - Jeżeli będzie szczepionka dopuszczona i zorganizujemy taką wspólną akcję, by do tego zachęcać, to jestem gotów to pokazać. Jestem absolutnym przeciwnikiem ruchów antyszczepionkowych. W tym przypadku jestem za swobodą wyboru, dopóki nie będą znane wszystkie medyczne skutki - zaznaczył. 

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" są dostępne tutaj

jo/grz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie