Rzecznik rządu o doniesieniach Reutera: negocjacje budżetowe cały czas trwają
Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję prezydencji niemieckiej ws. nowego budżetu UE - podaje Reuters. Tych informacji nie potwierdza jednak rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak twierdzi Reuters, teraz oczekiwana jest zgoda państw, które szczególnie sceptycznie podchodziły do polsko-węgierskiego weta ws. budżetu. W tym kontekście wymienia się szczególnie Holandię.
- Negocjacje budżetowe cały czas trwają; Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne; na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE. Jeżeli punkty zostaną zaakceptowane to jest szansa na porozumienie na tym szczycie RE - przekazał PAP rządu Piotr Müller, komentując doniesienia agencji.
Spotkanie Morawiecki - Orban
We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, w którym wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że Polska i Węgry chcą, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne. Dodawał, że stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest wspólne. Według Müllera jest szansa na osiągnięcie porozumienia na najbliższym szczycie UE.
- Chcemy, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne, wyklarowane przez organy Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że takie konkluzje negocjacyjne będą elementem dalszych działań w Unii i z takim stanowiskiem rząd polski będzie brał udział w posiedzeniu Rady Europejskiej - mówił.
W podobnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orban, który w rozmowie z Polsat News i portalem Interia ocenił, że jest szansa na zamknięcie negocjacji budżetowych w tym tygodniu.
- Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - powiedział Orban.
Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.