Dworczyk: wieczorem projekt narodowej strategii szczepień

Polska
Dworczyk: wieczorem projekt narodowej strategii szczepień
PAP/Paweł Supernak
Wieczorem pojawi się projekt narodowej strategii szczepień

W poniedziałek wieczorem zostanie opublikowany projekt narodowej strategii szczepień, chcemy przez najbliższe dni przeprowadzić szerokie konsultacje na jej temat; we wtorek rano konferencja, na której zostanie przedstawiony projekt - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk podczas rozmowy w Radiu Zet zapowiedział, że "dzisiaj wieczorem opublikujemy projekt narodowej strategii szczepień i rozpoczniemy tym samym duże konsultacje".

 

- Jutro rano odbędzie się konferencja, na której razem z ministrem zdrowia (Adamem Niedzielskim), z (doradcą premiera do spraw COVID-19) prof. Andrzejem Horbanem będziemy prezentować projekt tej strategii - powiedział Dworczyk.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw Covid-19. Rząd rozpoczyna konsultacje

 

Dodał, że rząd przez najbliższe dni chce dyskutować z bardzo szerokimi środowiskami na temat tej strategii. Zaznaczył, że znalazły się w niej "pewne propozycje" dotyczące benefitów dla osób, które zaszczepią się na koronawirusa.

 

Dworczyk mówił, że osoby, które będą szczepione będą w sposób naturalny "bezpieczne dla otoczenia". Zwrócił też uwagę, że żyjemy w szczególnym reżimie sanitarnym i musimy przestrzegać szeregu ograniczeń i jeżeli ktoś przestanie stanowić zagrożenie dla innych, to nie będzie musiał niektórych obostrzeń przestrzegać.

 

Potwierdzenie m.in. kodem QR

 

Dopytywany czy jednym z benefitów dla osób zaszcepionych będzie brak konieczności noszenia maseczek, odparł: "Proszę o kilka godzin cierpliwości". Zaznaczył też, że dopiero 15 grudnia Rada Ministrów zatwierdzi narodowy program szczepień i do tego czasu mogą być wprowadzane poprawki do projektu.

 

- Osoba, która mamy pewność czy prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że nie transmituje wirusa, nie stanowi zagrożenia dla innych, może brać udział w różnego rodzaju sytuacjach czy działaniach, w których inne osoby (...) nie powinny się znajdować - mówił.

 

ZOBACZ: Piotr Borys: premier i prezydent powinni zaszczepić się jako pierwsi

 

Dworczyk pytany o to, jak będzie wyglądała weryfikacja osób zaszczepionych oświadczył, że każda osoba, która zostanie zaszczepiona będzie otrzymywała takie potwierdzenie. - Można je otrzymać w wersji papierowej w punkcie szczepienia, ale również to będzie potwierdzane indywidualnym kodem QR - powiedział.

 

Minister pytany o szczepienia dzieci poinformował, że na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została przetestowana w sposób skuteczny na dzieciach. Dodał, że szczepionki firmy Pfizer, które jako pierwsze mają dotrzeć do Polski są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.

 

- Precyzyjne informacje dotyczące minimalnego wieku i szeregu innych kwestii będziemy mogli podać, po tym jak stosowne struktury europejskie, m.in. Europejska Agencja Leków zatwierdzą szczepionkę. Wtedy otrzymamy pełną dokumentację, wtedy o tych wszystkich szczegółach w sposób odpowiedzialny będziemy mogli rozmawiać - zaznaczył.

 

Dworczyk przyznał też, że według jego wiedzy premier Mateusz Morawiecki zaszczepi się na koronawirusa, kiedy będzie już dostępna szczepionka.

 

Kampania informacyjna

 

O narodowej strategii szczepień i ewentualnych benefitach dla zaszczepionych szef KPRM mówił w piątek w programie "Gość Wydarzeń".

 

ZOBACZ: Dworczyk: będą benefity dla osób, które się zaszczepią

 

- Od 15 grudnia będziemy prowadzić kampanię profrekwencyjną i informacyjną dlatego, że trzeba uczciwie przekazać wszystkie informacje na temat szczepionki i systemu szczepień. Jest dużo osób, które mają wątpliwości, to też trzeba zrozumieć, ponieważ to jest nowa szczepionka - mówił Dworczyk.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie