Drugi kraj zatwierdził szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19

Świat
Drugi kraj zatwierdził szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19
Pfizer
W Wielkiej Brytanii szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia  

Władze Bahrajnu poinformowały w piątek, że udzieliły zezwolenia na użycie szczepionki na koronawirusa opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech. To drugi kraj na świecie - po Wielkiej Brytanii - który ją zatwierdził.

- Zatwierdzenie szczepionki Pfizer/BioNTech to kolejna krajowa odpowiedź królestwa na koronawirusa Covid-19, w której priorytetem jest ochrona zdrowia wszystkich obywateli i mieszkańców podczas pandemii - przekazała w oświadczeniu dr Mariam Al Jalahma, dyrektor generalna Krajowego Urzędu Regulacji Zdrowia Bahrajnu. 

 

Dokładna analiza i przegląd wszystkich dostępnych danych

 

Za pośrednictwem państwowej agencji Prasowej Bahrajnu (BNA) podano, że "potwierdzenie zaaprobowania szczepionki przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i przeglądzie dokonanym przez władze wszystkich dostępnych danych".

 

Nie podano, jak będą dostarczone szczepionki, ani kiedy rozpoczną się szczepienia.

 

ZOBACZ: Niemal połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw Covid-19. Badanie CBOS

 

Państwo Zatoki Arabskiej stało się drugim krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech.

 

Niska temperatura przechowywania wyzwaniem dla Bahrajnu

 

Szczepionka musi być przechowywana i wysyłana w bardzo niskich temperaturach, około minus 70 stopni Celsjusza, co jest bezpośrednim wyzwaniem dla Bahrajnu, w którym latem regularnie występują temperatury około 40 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność.

 

Bahrajn dysponuje państwowym przewoźnikiem Gulf Air, którego mógłby użyć do transportu szczepionek. W niedalekich Zjednoczonych Emiratach Arabskich przewoźnik na dalekich trasach w Dubaju poinformował już, że przygotowuje swoje urządzenia do dystrybucji szczepionek w bardzo niskich temperaturach.

 

ZOBACZ: WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza "zero Covid-19"

 

W Bahrajnie leżącym na małej wysepce w pobliżu Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską, liczącym 1,6 mln mieszkańców, potwierdzono ponad 87 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 341 osób. Do tej pory wykonano tu ponad 2 mln testów.

 

Szczepienia w Wielka Brytania od przyszłego tygodnia

 

W środę szczepionkę Pfizer i BioNTech dopuściła Wielka Brytania. "Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności" - napisało w środę w wydanym komunikacie brytyjskie ministerstwo zdrowia.

 

Przygotowania do szczepień już się rozpoczęły. Jak poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia. 

 

W pierwszej połowie listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc. Proces formalnego dopuszczania tej szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii zaczął się 20 listopada.

grz/ Reuters, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie