WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza "zero Covid-19"

Świat
WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza "zero Covid-19"
AP
Szef WHO Tedros Ghebreyesus

Ostatnie postępy w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19 są pozytywne, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że doprowadziło to do coraz większego przekonania, że pandemia dobiegła końca - ostrzegł w piątek dyrektor generalny tej organizacji Tedros Ghebreyesus.

- Postęp w zakresie szczepionek daje nam siłę i możemy teraz zacząć widzieć światło na końcu tunelu. Jednak WHO obawia się, że istnieje coraz większe przekonanie, że pandemia Covid-19 się skończyła - powiedział Ghebreyesus.

 

WHO: wiemy, że to był ciężki rok i ludzie są zmęczeni

 

Dodał, że pandemia ma jeszcze długą drogę do przebycia i że decyzje podjęte przez obywateli i rządy określą jej przebieg w krótkim okresie i to, kiedy ostatecznie się zakończy.

 

ZOBACZ: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zakażona koronawirusem

 

- Wiemy, że to był ciężki rok i ludzie są zmęczeni, ale w szpitalach, które pracują na najwyższych obrotach, sytuacja jest najtrudniejsza z możliwych - powiedział.

 

"Szczepionki nie oznaczają zero Covid-19"

 

Jak stwierdził, "prawda jest taka, że obecnie w wielu miejscach występuje bardzo wysoka transmisja wirusa Covid-19, który wywiera ogromną presję na szpitale, oddziały intensywnej terapii i pracowników służby zdrowia".

 

ZOBACZ: Niemal połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciw Covid-19. Badanie CBOS

 

Czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan ostrzegł w piątek, że pojawienie się kilku skutecznych szczepionek przeciwko Covid-19 i towarzyszący temu optymizm nie może osłabić naszej czujności, gdyż nie wyeliminują one wirusa.

 

- Szczepionki nie oznaczają "zero Covid-19" - zapowiedział Ryan, wyjaśniając, że same szczepionki "nie będą w stanie wykonać całej pracy". 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie