PKP Intercity: 150 kolejnych wagonów przystosowanych dla niepełnosprawnych

Polska
PKP Intercity: 150 kolejnych wagonów przystosowanych dla niepełnosprawnych
PKP Intercity
PKP Intercity zapowiada wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami

We flocie PKP Intercity w przyszłym roku pojawi się 150 wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami - poinformował przewoźnik. Zapewnił jednocześnie, że po 2023 roku wszystkie jego pociągi będą przystosowane dla osób poruszających się na wózkach.

Z okazji przypadającego na 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, PKP Intercity poinformowało, że od początku 2020 roku do jego taboru trafiło blisko 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

 

"Nadchodzący rok przyniesie dalsze zwiększanie dostępności kolei i wzrost liczby wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami" - podała państwowa spółka.

 

ZOBACZ: Spadła punktualność polskich pociągów. Zawsze o czasie przyjeżdżał tylko jeden przewoźnik

 

Według planów, w 2021 roku flota PKP Intercity zostanie wzmocniona blisko 150 nowymi lub zmodernizowanymi wagonami.

 

"Wszystkie z nich będą spełniać wymogi TSI PRM w zakresie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a część z nich będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich" - ogłosili kolejarze.

 

Oznaczenia wg systemu Braille'a w zmodernizowanych wagonach

 

Nowością na torach mają być zmodernizowane przez PESA Bydgoszcz wagony COMBO.

 

"To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, wyposażone w specjalną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku, a także miejsca przewidziane dla ich opiekunów" - przekazało PKP Intercity.

 

Dodało, że wagony posiadać będą automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Ponadto, stosowane w nich będą oznaczenia wg systemu Braille'a. Będą posiadać również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Flotę PKP Intercity ma wzmocnić 60 takich wagonów.

 

W najbliższych miesiącach park taborowy przewoźnika zaczną wzmacniać także pierwsze z 81 nowych wagonów, które dla PKP Intercity produkuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

 

Wszystkie będą dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT, które PKP Intercity kupiło za ponad miliard złotych od firmy Stadler Polska; trwa produkcja pierwszego z nich.

 

Po 2023 r. przestrzeń dla osób na wózkach w każdym pociągu

 

Spółka dodała, że wszystkie będą wyposażone m.in. w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach. Dostawa dwóch pierwszych pojazdów jest przewidziana w drugiej połowie 2021 roku.

 

ZOBACZ: Gabriela Karaś pierwszą maszynistką Kolei Mazowieckich: "Trzeba być fighterką"

 

Dzięki realizowanym inwestycjom po 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach - podkreślono w komunikacie.

 

PKP Intercity przypomniała, że od marca 2019 roku dostępny jest dodatkowy numer telefonu: 42 205 45 31 przeznaczony tylko dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej.

 

"Podróżni, dzwoniąc na dedykowany numer, mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić z pomocą konsultanta formularz zgłoszeniowy, a także otrzymać kompleksową informację. Na ten numer pasażerowie mogą także dzwonić w celu uzyskania pomocy, gdyby wystąpiły jakiekolwiek utrudnienia w trakcie podróży" - poinstruował przewoźnik.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie