Bortniczuk: cieszę się, że PSL tak otwarcie popiera premiera

Polska
Bortniczuk: cieszę się, że PSL tak otwarcie popiera premiera
Polsat News

- Polityki zagranicznej nie powinno wykorzystywać się do ataku na rząd - ocenił w "Gościu Wydarzeń" Kamili Bortniczuk z Porozumienia. Marek Sawicki zapewnił, że PSL wspiera premiera Mateusza Morawieckiego w negocjacjach unijnego budżetu. - Jako konserwatyście bliżej mi do prawicy, niż do lewicy - zadeklarował Sawicki.

Dyskusję zdominował temat nowego unijnego budżetu i groźby weta ze strony Polski. 

 

- Polityki zagranicznej nie powinno wykorzystywać się do ataku na rząd. Można by bić na alarm, gdyby któryś z polityków Zjednoczonej Prawicy mówił, że jest za wyjściem Polski z UE, za sojuszem z Rosją. My staramy się realizować naszą taktykę negocjacyjną - tłumaczył Kamil Bortniczuk. - Chcemy tylko, żeby dobrze wynegocjowany budżet był możliwy do konsumpcji na poziomie, który ma służyć rozwojowi Polski, polskich samorządów, przedsiębiorstw, polskich rodzin - dodał. 

 

ZOBACZ: "Scenariusz negocjacji pisany cyrylicą". Budka apeluje do premiera

 

- Nie jestem za porównywaniem UE do Rosji, a Brukseli do Moskwy, ale też nie zgadzam się z wypowiedziami, które dziś usłyszałem od przewodniczącego Budki, który mówił, że rząd realizuje scenariuszy pisany cyrylicą - przyznał Marek Sawicki z PSL. 

 

Sawicki: normalna opozycja może porozumieć się z rządem

 

Sawicki zwrócił się bezpośrednio do Bortniczuka. - W maju udało nam się zablokować niekonstytucyjne wybory prezydenckie, była współpraca. Okazało się, że ta opozycja normalna, konstruktywna, może porozumieć się z częścią rządową i wprowadzić normalne wybory w normalnym trybie. Dzisiaj zachęcam, żebyście stanęli jasno po stronie premiera Morawieckiego, choć on się zmienia i powiedzieli radykałowi Zbigniewowi Ziobrze: niech nie przeszkadza panu premierowi w dokończeniu tych negocjacji - mówił Sawicki, dodając przy tym, że "premier przestraszył się Ziobry". 

 

ZOBACZ: Oświadczenie majątkowe wicepremiera Kaczyńskiego: 129 tys. zł oszczędności

 

- Cieszę się, że PSL tak otwarcie popiera premiera - przyznał Bortniczuk. Jego zdaniem, premier mówi o wecie nie dlatego, że takie jest oczekiwanie Zbigniewa Ziobry, ale ze względu na działania unijnych polityków, którzy "zmienili ustalenia z lipca". 

 

Wideo: Kamil Bortniczuk i Marek Sawicki w "Gościu Wydarzeń" 

  

 

- Premier ma jeszcze kilka dni, wierzę, że do tego uzgodnienia dojdzie - zadeklarował Sawicki. - Panie premierze, nie ma co siedzieć w Polsce, nie ma co dyskutować z Orbanem, bo on jest po innej stronie - mówił poseł PSL. 

 

ZOBACZ: Spotkanie Morawiecki-Orban. "Jesteśmy otwarci na nowe propozycje"

 

- Sojusz z Węgrami jest silny, walczymy w interesie każdego kraju, walczymy, żeby w Europie respektowana była ogólna zasada pewności prawa - podsumował Bortniczuk. 

 

Nowy RPO

 

Sawicki przyznał, że prowadzi rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością ws. wybory nowego rzecznika praw obywatelskich. - Nie rozmawiam z samym prezesem - zaznaczył. 

 

ZOBACZ: Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Kiedy nowy termin?

 

- Proponujemy, nie tylko PiS-owi, ale i opozycji, żeby w tej chwili, kiedy kolejne dwa razy nie wybrano rzecznika praw obywatelskich, kandydatów zgłosiły rady wydziałów przynajmniej uniwersytetów i wtedy niech Prezydium Sejmu wybierze 3-5 kandydatów i zaproponuje ich Sejmowi - zaproponował. 


Do tej propozycji pozytywnie odniósł się Kamil Bortniczuk. - Czuję dobre intencje. Układ sił w Sejmie i Senacie jest taki, że trzeba szukać porozumienia - zaznaczył. - Jesteśmy w stanie się porozumieć, pytanie, czy to powinien być kandydat z polityki czy spoza świata politycznego - zastanawiał się.

 

Szczepionka przeciwko COVID-19

 

Marek Sawicki zadeklarował, że będzie chciał zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Przyznał, że chciał się zaszczepić także na grypę, jednak zabrakło dla niego szczepionki. 


- Na pewno nie będę się pierwszy ustawiał w kolejce, bo wiem, że są osoby, które znacznie bardziej ich potrzebują - zadeklarował Bortniczuk.

ac/jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie