Jak wymienić zużyte lub uszkodzone banknoty? NBP wprowadził nową możliwość

Polska
Jak wymienić zużyte lub uszkodzone banknoty? NBP wprowadził nową możliwość
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
NBP: zużyte banknoty można też wymienić pocztą lub przez kuriera

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził możliwość wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów za pośrednictwem przesyłek pocztowych lub kurierskich. Wcześniej zużyte banknoty można było wymieniać jedynie w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

NBP informuje, że zmiana ta została wprowadzona "w celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej". Jak wynika z informacji banku centralnego, w wyniku wprowadzonych zmian osoby fizyczne mają dodatkowo możliwość przesyłania wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej przesyłką pocztową lub kurierską do Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

 

ZOBACZ: Finanse państwa. VAT przynosi mniej pieniędzy

 

Łączna wartość banknotów przesłanych do centrali NBP nie może przekroczyć kwoty 2 tys. zł. NBP przypomina, że banki zobowiązane są - na mocy zarządzenia prezesa NBP - wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

 

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

 

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie