Ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wybiją ponad 900 tys. kur

Polska
Ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wybiją ponad 900 tys. kur
Pixabay.com/Ehrecke/Zdj. ilustracyjne
Wybitych ma zostać ponad 900 tys. kur

Liczące ponad 900 tys. kur niosek stado z hodowli w miejscowości Wroniawy (pow. wolsztyński, woj. wielkopolskie) zostanie wybite po wykryciu ogniska ptasiej grypy – poinformowała w środę wolsztyńska lekarz weterynarii.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie lek. wet. Dominika Kmet przekazała, że likwidacja stada rozpocznie się w czwartek rano i może potrwać do sześciu dni. - Jest to ferma licząca 930 tys. sztuk kur niosek - podkreśliła.

 

Ferma składa się z 14 kurników. - To jest około 1,8 tys. ton truchła, które trzeba będzie opróżnić ręcznie i wywieźć do zakładu utylizacyjnego. To jest naprawdę olbrzymie logistycznie przedsięwzięcie - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Ogniska ptasiej grypy w Europie. Wybito prawie 200 tys. kur

 

Dodała, że ognisko wirusa H5N8 we Wroniawach potwierdzono we wtorek wieczorem. Wcześniej na fermie ptaki zaczęły padać. - Za fermą biegnie kanał, niedaleko są również pola, na których bardzo często przesiadują gęsi i inne dzikie ptactwo - wyjaśniła weterynarz dodając, że wirusa do kurników mógł przenieść wiejący wiatr.

 

Pierwsze ognisko w tym półroczu

 

W związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy w promieniu trzech i dziesięciu kilometrów od fermy zostaną wprowadzone strefy: zapowietrzona i zagrożona. - Będzie wydane rozporządzenie wojewody wielkopolskiego, ponieważ obszary stref wykraczają poza teren powiatu wolsztyńskiego - wyjaśniła Kmet.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa koło Łodzi. Zagazowano 40 tys. kaczek

 

W środę rano Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły wystąpienie pierwszego w tym roku ogniska grypy ptaków na fermie kur niosek we Wroniawach w powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce. To 33. ognisko grypy ptaków w br. w Polsce i jednocześnie pierwsze w drugim półroczu tego roku. W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32 ogniska tej choroby, przy czym ostatnie zostało stwierdzone 31 marca br.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie