Ptasia grypa koło Łodzi. Zagazowano 40 tys. kaczek

Polska
Ptasia grypa koło Łodzi. Zagazowano 40 tys. kaczek
lowiczanin.info
Ognisko ptasiej grypy potwierdzono w Skaratkach koło Łodzi

Stado 40 tysięcy kaczek zostało dzisiaj zagazowane w związku ze stwierdzonym przypadkiem ptasiej grypy w gospodarstwie w Skaratkach w gminie Domaniewice koło Łodzi. Inne ognisko potwierdzono też w miejscowości Baranowiec w Wielkopolsce. Tam ferma liczyła 9 tysięcy kaczek.

Zgodnie z procedurą zlikwidowano całe stado kaczek w Skaratkach, a teren gospodarstwa zdezynfekowano. Na miejsce przyjechały dwie cysterny z dwutlenkiem węgla. Wszystkie 5 kurników przed gazowaniem zostało uszczelnionych. Dwutlenek węgla był podawany do każdego z nich przez kilkanaście minut - opisał zdarzenie portal lowiczanin.info

 

W poniedziałek martwe kaczki zostaną zabrane do utylizacji. 

 

 

Inne ognisko wykryto w miejscowości Baranowiec w gminie Dąbie, gdzie znajdowało się 9 tys, kaczek.

 

ZOBACZ: Szalejące wichury nad Polską. 10 tys. odbiorców bez prądu

 

Baranowiec jest już 9. potwierdzonym przypadkiem ptasiej grypy w regionie. W ostatnim czasie ogniska potwierdzono także m.in. w Starym Widzimiu (pow. wolsztyński, Wielkopolskie), w miejscowości Zapust w gminie Ostroróg, w Radłowie (gm. Raszków) i Słaborowicach (gm. Ostrów Wielkopolski).

 

Wirus atakujący ptaki 

 

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego.

 

Hodowcom drobiu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania odpowiednich środków bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

 

Hodowcy powinni informować też odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszystkich podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach.

ml/ lowiczanin.info, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie